Brexit oznacza brak rąk do pracy, ostrzegają eksperci
Dwa brytyjskie think tanki ostrzegły przed możliwymi problemami ze znalezieniem pracowników po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w przypadku braku porozumienia, dotyczącego dalszego preferencyjnego traktowania migrantów z UE.
2018-08-22, 19:35
Posłuchaj
Organizacja Centre for Cities wezwała rząd do przedłużenia swobody przepływu osób o co najmniej dwa lata po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a nawet w przypadku załamania się negocjacji ze Wspólnotą i braku formalnej umowy wyjścia.
Brak rąk do pracy
Ostrzegła, że w przeciwnym wypadku miasta w południowo-wschodniej Anglii będą się zmagały z poważnym problemem znalezienia odpowiedniej siły roboczej.
W szczególności ostrzeżenie dotyczy brytyjskiej stolicy, Londynu. Według autorów raportu nawet co 10. miejsce pracy w dużych miastach na południu kraju jest obsadzone przez przybyszów ze Wspólnoty.
Jednocześnie think tank Global Future wyliczył, że w przypadku zakończenia swobody przepływu osób i spodziewanego znacznego spadku migracji z krajów UE, Wielka Brytania musi się liczyć z brakiem blisko 400 tys. pracowników opieki społecznej do 2026 roku.
We wtorek minister handlu międzynarodowego Liam Fox zasugerował, że rząd może rozważyć zniesienie wprowadzonego w 2010 roku celu migracyjnego, który zakłada, że stopa migracji netto (różnica między liczbą osób przyjeżdżających do kraju i wyjeżdżających z niego) powinna spaść poniżej 100 tys. rocznie.
REKLAMA
Mniej obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii
Jak tłumaczył, to rozwiązanie pozostaje "w tym momencie" obowiązujące, ale zapewnił, że ministrowie "będą się przyglądali, co z tym zrobić po Brexicie".
Według danych ONS w ciągu ostatniego roku znacząco spadła liczba obywateli Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii - aż o 86 tys. - do 2,28 miliona. To największy spadek od rozpoczęcia obliczeń w roku 1997.
Największą zmianę odnotowano wśród obywateli ośmiu państw, które dołączyły do Wspólnoty w roku 2004, w tym Polski. Liczba pracowników z państw tzw. grupy A8 (grupa ośmiu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które - poza Cyprem i Maltą - są członkami UE od 1 maja 2004 roku) spadła o 117 tys. osób, do 880 tys. Jednocześnie wciąż rośnie jednak liczba pracowników z Bułgarii i Rumunii.
Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.
PAP, ak, NRG
REKLAMA