Współpraca polsko-niemiecka. Czas na przemysł 4.0, sztuczną inteligencję i elektromobilność
Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2019 r. w Niemczech zostanie zorganizowany polsko-niemiecki szczyt biznesowy dotyczący m.in. elektromobilności i nowoczesnego przemysłu - wynika z zapowiedzi szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz oraz ministra gospodarki i energii Niemiec Petera Altmaiera.
2018-09-05, 19:51
Posłuchaj
Ministrowie rozmawiali w Warszawie nt. polsko-niemieckich relacji gospodarczych.
Niemcy głównym kierunkiem naszego eksportu
"Cieszymy się z rosnącej wymiany handlowej między Polską a Niemcami. Niemcy są pierwszym polskim partnerem wymiany handlowej na wspólnym europejskim rynku. To najczęściej i najchętniej wybierany rynek eksportu polskich firm. Cieszymy się, że jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat to były inwestycje firm niemieckich. To tylko potwierdza, że klimat dla inwestorów zagranicznych w Polsce, otoczenie prawne, sprzyja temu, żeby do Polski przyjeżdżać i w Polsce prowadzić swoje inwestycje" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.
Wyjaśniła, że rozmawiała z ministrem Altmaierem przede wszystkim o rozwoju gospodarki, o przemyśle 4.0, sztucznej inteligencji, a także elektromobilności. Podkreśliła, że Polsce zależy na bliskiej współpracy rodzimych konsorcjów naukowo-badawczych z niemieckimi firmami.
Minister poinformowała, że z Altmaierem "obiecali sobie", że w pierwszym kwartale 2019 r. zorganizowany zostanie polsko-niemiecki szczyt biznesowy dotyczący m.in. przemysłu 4.0. "Będziemy się starać, by takie spotkanie w Niemczech zorganizować" - podkreśliła. Potwierdził to na konferencji minister gospodarki i energii Niemiec.
Plany współpracy na wyższym poziomie
Zapewniła, że Polska chce jeszcze silniej współpracować z niemieckimi partnerami w sektorze elektromobilności, szczególnie w produkcji baterii i akumulatorów. Przypomniała, że oba kraje uczestniczą w europejskiej inicjatywie European Battery Alliance.
"Chcielibyśmy wynieść tę inicjatywę na nieco wyższy poziom. Dlatego rozmawialiśmy, że zawiążemy na poziomie roboczym bliską współpracę między konsorcjami polskimi zajmującymi się rozwojem baterii jak i niemieckimi" - dodała minister.
Jej zdaniem European Battery Alliance może być zalążkiem dużej europejskiej firmy takiej jak Airbus, tylko że zamiast samolotów produkowałaby nowoczesne baterie i akumulatory wykorzystywane m.in. w ekologicznym transporcie.
REKLAMA
Niemiecki gość zaznaczył, że polsko-niemieckie relacje gospodarcze "znajdują się na solidnym kursie wzrostu". Dodał, że polska gospodarka rozwija się w tempie 5 proc., a niemiecka 2 proc.
"Jesteśmy zainteresowani, by zwiększyć ten potencjał (...). Chcemy doprowadzić do ścisłej wymiany i współpracy m.in. w przemyśle 4.0. Chcemy w Niemczech wypracować strategię krajową i wspólnie z Polakami mówić o tym, (...) gdzie możemy wymieniać doświadczenia" - powiedział niemiecki minister.
PAP, ak, NRG
REKLAMA