Polska stawia na współpracę energetyczną z Danią. Baltic Pipe gotowy do 2022 roku

Minister energii Krzysztof Tchórzewski jest przekonany, że gazociąg Baltic Pipe, będzie zrealizowany w terminie. Na polsko-duńskiej konferencji w Kopenhadze dodał, że będzie on podstawą do długoletniej współpracy energetycznej miedzy naszymi krajami i poza nią.

2018-09-10, 14:17

Polska stawia na współpracę energetyczną z Danią. Baltic Pipe gotowy do 2022 roku
Baltic Pipe ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu. . Foto: Pixabay

Minister bierze udział w konferencji dotyczącej transformacji energetycznej i Baltic Pipe, który ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu.

Polska planuje zmniejszyć udział węgla 

Budowa odcinka podmorskiego Baltic Pipe ma rozpocząć się wiosną 2020 roku i potrwać dwa lata. Inwestycja ma być gotowa do października 2022 roku.

"Dla Danii oznacza to bezpieczeństwo dostaw, korzyści ekonomiczne dla odbiorców gazu oraz dostęp do globalnego rynku LNG przez rozbudowany terminal LNG w Świnoujściu" - podkreślił. Przypomniał, że Polska planuje dalszą redukcję udziału węgla w naszym miksie energetycznym i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE).

Dania chce inwestować w projekty wiatrowe 

Minister Tchórzewski chciałby, aby w nieodległej przyszłości w polskim systemie energetycznym pojawiła się farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim. Podkreślił, że Polska jest placem budowy OZE. 

REKLAMA

Minister energetyki Danii Lars Christian Lilleholt dodał, że duńskie firmy chętnie zainwestują w projekty wiatrowe w Polsce. Podkreślił, że położenie naszych krajów w basenie Morza Bałtyckiego stwarza duże możliwości współpracy w tym zakresie. W jego opinii, warto razem wykorzystać możliwości tego typu energetyki na Bałtyku.

Projekt strategiczny

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach.

Baltic Pipe budowany jest wspólnie przez operatorów systemu przesyłowego gazu - Gaz-System i duński Energinet. Jak wynika z opublikowanego w maju tzw. zakresu inwestycji, nakłady na nowa magistralę wyniosą ok. 1,6 mld euro. Polski operator odpowiada za zadania inwestycyjne warte 800 mln euro. Trasa przesyłu gazu ma ruszyć jesienią 2022 r

PAP, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej