"100 lat przemian". Od naprawy wagonów, po produkcję nowoczesnej broni. Zakłady Mechaniczne Tarnów mają 101 lat

Zakłady Mechaniczne "Tarnów" powstały w roku 1917 jako Warsztaty Kolejowe, które zajmowały się przede wszystkim naprawą wagonów kolejowych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostały rozbudowane i prężnie działały przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego.

2018-09-15, 13:03

"100 lat przemian". Od naprawy wagonów, po produkcję nowoczesnej broni. Zakłady Mechaniczne Tarnów mają 101 lat
Zakłady Mechaniczne Tarnów od 2015 roku należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. . Foto: zmt.tarnow.pl

Posłuchaj

O utworzonych w roku 1917 Zakładach Mechanicznych "Tarnów" - była mowa w radiowej Jedynce w audycji z cyklu "100 lat przemian" przygotowanej przez Sylwię Zadrożną.
+
Dodaj do playlisty

Podczas II Wojny Światowej Warsztaty nadal zajmowały się remontami taboru kolejowego i dopiero w 1944 roku działalność firmy została zatrzymana wskutek grabieży majątku i niemal całkowitego zniszczenia obiektów przez niemieckiego okupanta. Po wojnie dzięki wysiłkom pracowników Warsztaty Kolejowe zostały odbudowane i ponownie zaczęły funkcjonować.

Produkcja na potrzeby obronności

W roku 1951 na mocy decyzji Ministra Przemysłu Ciężkiego Warsztaty Kolejowe stały się Zakładami Mechanicznymi “Tarnów” i rozpoczęto produkcję na potrzeby obronności kraju.

W tamtych czasach działalność tego rodzaju była jednak utajniona i dlatego poszerzono ją też o produkcję obrabiarek i urządzeń chłodniczych - wspominał w radiowej Jedynce w rozmowie z Sylwią Zadrożną prezes spółki Henryk Łabędź.

Branżę cywilną zaczęto ograniczać w połowie lat 70., a ostatecznie zakończyła się w 2010 roku, gdy produkcję obrabiarek sprzedano brytyjskiej firmie Colchester-Harrison. Teraz priorytetem dla Zakładów jest produkcja wojskowa - przede wszystkim karabinów.

REKLAMA

Znaczący eksporter

Jak powiedział Krzysztof Kluza, szef rady nadzorczej zakładów - firma ma też w ofercie mobilne strzelnice kontenerowe. Mogą z nich korzystać nie tylko żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, miłośnicy strzelectwa sportowego albo osoby, które chcą się oswoić z bronią palną. Obecnie strzelnice te są promowane na imprezach targowych.

Wyroby z Tarnowa trafiają nie tylko na rynek polski - Zakłady Mechaniczne są też znaczącym eksporterem.

Zakłady Mechaniczne Tarnów są jednym z największych pracodawców w mieście. Od 2015 roku należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Sylwia Zadrożna, ak, NRG

REKLAMA


PGZ 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej