Senat o sprzedaży tuczników ze stref ASF i spółdzielniach rolniczych

2018-09-28, 10:05

Senat o sprzedaży tuczników ze stref ASF i spółdzielniach rolniczych
Ustawa o spółdzielniach rolników zachęca do powoływania spółdzielni i ich związków, co ma ułatwić rolnikom konkurencję na rynku.Foto: Pixabay

Senat poparł bez poprawek przyjął znowelizowaną ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam ASF. Senatorowie przyjęli także ustawę o spółdzielniach rolników, ale wnieśli do niej 2 poprawki.

Jest to nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z 5 września 2016 r.

Zakłada ona wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym rozwiązaniami przewidzianymi w ustawie z 2016 roku – obok dotychczas wskazanych tam produktów mięsnych – objęte będzie również mięso pochodzące od zdrowych świń z gospodarstw rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF.

Spółdzielnie rolników

Senat wniósł też poprawki do ustawy o spółdzielniach rolników, która przewiduje mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zakłada ustawa o spółdzielniach rolników, co ma ich zachęcić ich do konsolidacji i wzmocnienia swojej pozycji na rynku.

Najważniejszą poprawką jest rozszerzenie katalogu osób, które mogą być członkami spółdzielni rolniczej. Mogą to być także nierolnicy prowadzący "działalność usługową wspomagającą rolnictwo, obejmującą świadczenie na rzecz rolników (prowadzących gospodarstwo), usług z wykorzystaniem maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do wytwarzania przez tych rolników produktów rolnych lub grup tych produktów, lub ryb".

Podatkowe zachęty

Jest to nowe rozwiązanie prawne, które ma wzmocnić rolę spółdzielczości w rolnictwie.  Ustawa o spółdzielniach rolników, której projekt przygotowało ministerstwo rolnictwa, zawiera przepisy zachęcające do powoływania spółdzielni rolników i ich związków, aby stworzyć w ten sposób lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności przez producentów rolnych. Chodzi o zachęty w formie zwolnień podatkowych.

W ocenie rządu, dzięki nowym przepisom spółdzielnie rolników będą miały silniejszą pozycję negocjacyjną wobec odbiorców ich produktów, co ma szczególne znaczenie w sytuacji dużej presji na obniżanie cen.

PAP, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej