more_horiz
Gospodarka

Ranking Polskiego Radia "Lubię, bo Polskie" − podsumowany

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 08:17
W studiu muzycznym Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej, w gmachu Programu III  w Warszawie, wręczono nagrody za najlepsze polskie produkty w rankingu "Lubię, bo Polskie".

Celem rankingu jest promowanie polskich towarów  i usług, a także wspieranie rodzimych przedsiębiorców, przyczyniających się do rozwoju naszej gospodarki.

 Firmy oceniała kapituła złożona z naukowców i ekspertów zajmujących  się na co dzień problematyką ekonomiczną, którym przewodniczył red. Arkadiusz Ekiert. Podczas uroczystej gali  rozdano dyplomy i statuetki w sześciu  kategoriach.

W nawiązaniu do obchodów stulecia odzyskania niepodległości, wręczono nagrodę dla Firmy 100-lecia.

Nagrody w kategorii: "Najlepszy polski produkt ekologiczny"

W kategorii "Najlepszy polski produkt ekologiczny" zwyciężyła firma Symbio Polska S.A. , obecna na rynku od 20 lat. 

Firma jest jednym z liderów w branży żywności ekologicznej. Produkuje i dystrybuuje certyfikowane produkty, powstające z surowców wolnych od GMO, uzyskanych z pól na których nie stosuje się chemicznych oprysków .

− Naszym motto jest żywić zdrowo Polaków − podkreśla prezes firmy Grzegorz Stupnicki i dodaje:  − Mamy grupę polskich rolników, z którymi współpracujemy już od 20 lat. Są to nasi stali dostawcy, z którymi mamy podpisane umowy. W związku z tym, że produkcja żywności ekologicznej jest obłożona dodatkowymi wymogami, to nie tylko kupujemy od naszych rolników, ale również pomagamy im  organizować pracę.

Przedsiębiorstwo stawia również na eksport. Około połowy produkcji, o wartości 10 mln złotych, sprzedawane  jest za granicę.  

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła firma Airly spółka z o.o. za  stworzenie Inteligentnego Systemu Monitorowania Jakości Powietrza, a trzecie - firma Sylveco, produkująca kosmetyki naturalne.

Nagrody w kategorii "Najlepsza polska usługa 2018"

W kategorii "Najlepsza polska usługa 2018", pierwsze miejsce zajęła firma Link 4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., od grudnia 2014 roku należąca do Grupy PZU.

Firma przygotowała program Link 4 Kasa Wraca, który umożliwia analizę stylu jazdy kierowcy. Uwzględnia przy tym między innymi: przejechany dystans, płynność jazdy i teren, w którym porusza się samochód. Jeżdżąc z włączoną nawigacją NaviExpert i wbudowanym modułem LINK 4 Kasa Wraca, kierowcy na bieżąco otrzymują informację o swoim stylu jazdy i wysokości premii, którą mogli wygenerować na danym odcinku trasy.

Odbierający nagrodę, przedstawiciel firmy Krzysztof Kosiński,  podkreślał, że nagrodzony program to " pierwsze ubezpieczenie na polskim rynku, w którym kierowcy otrzymują zwrot części zapłaconej składki w formie nagrody pieniężnej za bezpieczny styl jazdy.   

Na drugim miejscu w tej kategorii znalazł się Bank Pocztowy S.A. Otrzymał ją za stworzenie aplikacji Bliskie Konto Pocztowe, Na trzecim miejscu znalazła się firma Cinkciarz.pl sp. z o.o., za wysoki poziom usług finansowych.

Nagrody za "Najlepszy polski produkt eksportowy"

Zwycięzcą kategorii "Najlepszy polski produkt eksportowy ", zostało przedsiębiorstwo Fabryki Mebli "Forte" S.A. - czołowy polski producent i eksporter mebli do samodzielnego montażu.

Przedsiębiorstwo posiada pięć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce.

 Na drugiej pozycji uplasowała się Amica S.A., wyspecjalizowana w produkcji sprzętu AGD, a na trzecim Asseco Poland  S.A. . którą uhonorowano za systemy informatyczne.

Nagrody w kategorii "Polski Produkt Innowacyjny"

W kategorii " Polski Produkt Innowacyjny", najwyżej oceniono osiągnięcie PKO Banku Polskiego S.A., jakim jest aplikacja mobilna IKO.

Aplikacja ta zamienia telefon w mobilny oddział banku, z którego klienci mogą korzystać o każdej porze i w dowolnym miejscu.

Na drugim miejscu znalazł się Photon Entertainment  Sp.z o.o., za skonstruowanie interaktywnego robota edukacyjnego, a na trzecim XTPL S.A. za opracowanie technologii ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów.

Nagrody w kategorii "Polska Marka 2018"

Pierwsze miejsce w kategorii "Polska Marka 2018", zajęła  firma Hortex Spółka z o.o.  


Lubię bo polskie - statuetki_008929.jpg
Lubię, bo polskie - serwis specjalny

To legendarna marka spożywcza, mogąca się pochwalić bogatymi tradycjami.

− O tym, że  jesteśmy łatwo rozpoznawalni na polskim rynku zdecydowała nie tylko nasza długa obecność na nim, ale przede wszystkim fakt, że w dwóch kategoriach mamy bardzo szeroką ofertę. Jesteśmy  liderem na krajowym rynku mrożonych owoców i warzyw oraz wiceliderem w wytwarzaniu  soków i napojów owocowych. Swoje produkty eksportujemy  do prawie 40 krajów − zaznacza  prezes Grupy Hortex Paweł Gurgul.

Jego zdaniem, wielkim atutem firmy jest niezmiennie świeżość produktów dostarczanych konsumentom.

Drugie miejsce zajęła spółka LPP właściciel marki Reserved, której kolekcje odzieży projektowane są w Polsce, a doceniane przez klientów 23 krajów w Europie, Azji i Afryce.

Na trzecim miejscu uplasowała się firma CCC S.A. Przedsiębiorstwo jest jednym z największych producentów obuwia i jedną z najszybciej rozwijających się spółek obuwniczych w Europie. Utrzymuje pozycję  lidera rynku e-commerce w branży  obuwia w Europie Środkowo-Wschodniej.

Laureatem kategorii "Firma 100-lecia" został PKO Bank Polski S.A.

Zdaniem uczestniczącego w rankingowej gali ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, każdy konkurs, który promuje polskie marki jest niezwykle ważny.

−Myślę,że wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność są zadowoleni, kiedy zauważa się, że robią coś dobrego − podkreśla minister.

− To mobilizuje do pracy, a wszystko co nas mobilizuje jest niezwykle ważne. Polskie marki już się pojawiają, ale trzeba pamiętać, że nasz kraj startował z bardzo niskiego poziomu w roku 1990. Jednak możemy powiedzieć, że bardzo szybko nadrabiamy te zaległości i nasi przedsiębiorcy, których kapitał był prawie zerowy, kiedy rozpoczynali działalność, uzyskują dużo więcej niż można było oczekiwać. Wydaje mi się, że przedsiębiorczość Polaków, rosnąca  na przekór temu, że przez dziesiątki nie mogli rozwijać prywatnej  działalności gospodarczej, to efekt wrodzonej zaradności. Wszystkim uczestnikom tego konkursu serdecznie gratuluję – mówił minister. 

Galę poprowadzili  dziennikarze Jedynki - Agnieszka Kunikowska i Marcin Kusy. Wystąpili artyści z Teatru Polskiego Radia, którzy zaśpiewali największe przeboje Czesława Niemena.

Nad stroną organizacyjną rankingu czuwały: zarząd Polskiego Radia oraz Naczelna Redakcja Gospodarcza.

Honory gospodarzy wieczoru pełnili: prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, członek zarządu Mariusz Staniszewski i członek rady nadzorczej Polskiego Radia Maciej Rodowicz. 

Dariusz Kwiatkowski, jk  

REKLAMA