Debata: gospodarczy patriotyzm filarem naszej gospodarki

W debacie "100 lat polskiej gospodarki" towarzyszącej gali z okazji rozstrzygnięcia tegorocznej edycji radiowego plebiscytu "Lubię, bo polskie", którą prowadził Arkadiusz Ekiert, wzięli udział: Adam Burak, dyrektor wykonawczy ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen oraz wiceprezes Energa Obrót S.A. Dariusz Chrzanowski.

2018-12-05, 17:07

Debata: gospodarczy patriotyzm filarem naszej gospodarki
Debata "100 lat polskiej gospodarki".Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Debata pod hasłem "100 lat polskiej gospodarki" towarzyszyła tegorocznej edycji radiowego plebiscytu "Lubię, bo polskie". Arkadiusz Ekiert z Naczelnej Redakcji Gospodarczej rozmawiał z Adamem Burakiem, dyrektorem wykonawczym ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen oraz wiceprezesem Energa Obrót S.A. Dariuszem Chrzanowskim.
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważył Adam Burak z Orlenu - filarem polskiej gospodarki powinien być gospodarczy patriotyzm. Dodał, że 60 proc. przychodów spółki generują rynki zagraniczne. W Polsce - jak mówił - Orlen posiada 1700 stacji, na których spółka rozpoczęła w tym roku duża akcję "Pij polskie soki". Dzięki temu wzrost sprzedaży soków na stacjach Orlenu w porównaniu z poprzednim rokiem wyniósł 80 proc.

Orlen to nie tylko paliwa

Dodał, że firma wykorzystuje sieć swoich stacji do sprzedaży nie tylko paliw, ale także innych produktów wytworzonych w Polsce i przez polskich producentów. Jakpowiedział Adam Burak - spółka z importera stara się zostać eksporterem, by w ten sposób wzmacniać krajową gospodarkę. 

Zdaniem wiceprezesa Energa Obrót S.A. Dariusza Chrzanowskiego - przez 100 lat wzrostu polskiej gospodarki branża energetyczna odgrywała kluczową rolę. Przyczyniła się - mówił - m.in. do budowy i wzrostu Portu w Gdyni.

Z importera eksporter

Jeden z wątków debaty dotyczył przyszłości w Polsce branży elektromobilnej. Jak zauważył Adam Burak - choć w związku z tym popyt na paliwa do aut będzie się w przyszłości zmniejszać, to zapotrzebowanie na produkty petrochemiczne będzie rosło. Orlen - zapowiedział rozmówca - planuje w najbliższych 5 latach zainwestować 8,5 mld zł w rozwój petrochemii i z importera stać się eksporterem produktów petrochemicznych. 

REKLAMA

Dariusz Chrzanowski podkreślił, że w perspektywie 10-20 lat - energetyka będzie odgrywała kluczową rolę w budowie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw, w tym w dziedzinie elektromobilności. Głównym wyzwaniem dla polskiej energetyki - dodał - jest zapewnienie taniego prądu w najbliższych latach. Zapytany o zapowiadane podwyżki cen prądu w Polsce, odparł, że Ministerstwo Energii pracuje nad rekompensatami dla klientów indywidualnych i mniejszych firm.

Z węgla szybko nie zrezygnujemy

Gość debaty ocenił, że "wyjście w 100 proc." polskiej energetyki z węgla nie jest możliwe, ale częściowe podniesienie efektywności wytwarzania prądu z węgla, plus uzupełnienie go o atom, jest sposobem by walczyć z drastycznymi podwyżkami cen energii. 

Adam Burak z Orlenu pytany o ceny paliw na stacjach benzynowych - które ostatnio spadły - odparł, że w dużej mierze wpływa na nie cena ropy na świecie i kurs dolara amerykańskiego.

Orlen - zauważył rozmówca - dywersyfikuje dostawy ropy naftowej ze świata i dziś już 30 proc. sprowadzanej ropy pochodzi z innych kierunków niż Rosja, co powinno sprawić, by ceny na polskich stacjach były jak najniższe, a na tle Europy są obecnie w Polsce i tak niskie.

REKLAMA

ak, NRG    

       

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej