Rynek pracownika nie dla niepełnosprawnych
Pracodawcy nie mogą znaleźć ludzi do pracy, mówi się już o rynku pracownika - to jedna strona medalu. Druga - ta sytuacja nie dotyczy osób niepełnosprawnych. Odsetek zatrudnionych wśród nich rośnie bardzo powoli i jest dużo niższy niż wynosi średnia unijna.
2018-12-05, 17:20
Posłuchaj
Giełdy pracy dla niepełnosprawnych, jak ostatnie zorganizowane w listopadzie i na początku grudnia przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - POPON - w Warszawie i Katowicach, cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno pracodawców, jak i poszukujących zatrudnienia - mówiła w radiowej Jedynce Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy POPON, z którą rozmawiała Aleksandra Tycner.
- Giełdy pracy są bardzo potrzebne, ale to kropla w morzu potrzeb. Generalnie polscy pracodawcy wolą płacić podatek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych niż zatrudniać te osoby - zauważył Łukasz Kubiak z firmy doradztwa personalnego Manpower
- System wsparcia niepełnosprawnych w naszym kraju ma bardzo wiele instrumentów. Cały kosztuje 50 miliardów zł rocznie, ale nie jest spójny. Poza tym należałoby oddziaływać na obie strony rynku pracy - mówił Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja
Pułapka rentowa to obawa o utratę pewnego dochodu otrzymywanego od państwa, na rzecz pracy, którą dość łatwo można można stracić. Wiele osób niepełnosprawnych z tego właśnie powodu nie wchodzi na rynek pracy.
Odwieszenie renty wcale nie jest automatyczne, wiąże się z ponownym składaniem wielu dokumentów oraz stawaniem przed specjalną komisją ZUS. Zdarzały się przypadki odmowy przyznania renty właśnie z powodu podejmowania pracy.
Aleksandra Tycner, ak, NRG
REKLAMA