X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Mieszkania nadal drogie, ale ceny zwolniły

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:15
Choć rok do roku nadal mamy dwucyfrowy wzrost cen mieszkań, to w relacji do poprzedniego miesiąca nastąpiła pierwsza od 10 miesięcy obniżka cen, o prawie 1,6 proc. Mimo to stawki za metr kwadratowy mieszkania w największych miastach Polski są dziś o 10,7 proc. droższe niż rok temu - wynika z raportu Home Broker i Open Finance.
Ostatnie dane z rynku wskazują, że wzrost cen mieszkań nieco wyhamował.
Ostatnie dane z rynku wskazują, że wzrost cen mieszkań nieco wyhamował.Foto: Pixabay

Wskaźnik obrazujący ceny mieszkań w największych polskich miastach wynosi 950,53 pkt. Indeks odwzorowuje rzeczywiste zmiany zachodzące na rynku, a nie życzeniowe podejście sprzedających mieszkania, które widać w cenach ofertowych.

Pierwszy miesiąc spadku cen

Aktualny jego poziom jest o 10,7 proc. wyższy od tego sprzed roku, ale jest to pierwszy miesięczny spadek od stycznia 2018 r., kiedy to zakończył się okres stabilizacji i rozpoczęły dynamiczne wzrosty cen.

O tym, czy jest to koniec okresu boomu, będzie można powiedzieć jeśli obniżki powtórzą się w kolejnych miesiącach - wynika z Indeksu Cen Transakcyjnych Home Broker i Open Finance.

Największe wzrosty w ostatnich 12 miesiącach zanotowaliśmy w Lublinie (21,7 proc.), Szczecinie (19,7 proc.), Białymstoku (19,5 proc.) i Gdańsku (18,2 proc.). Na największym rynku mieszkaniowym, w Warszawie, ceny rosną o 11,5 proc. Aktualna średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania w stolicy to 8128 zł.

Popyt spowolniły ceny

W stolicy mieszkania kupują inwestorzy, którzy liczą na przychody z najmu – tu wciąż popularne są nowe mieszkania, które cieszą się też zainteresowaniem najemców. Rosnące ceny spowolniły popyt i w wynikach sprzedażowych deweloperów w drugim i trzecim kwartale widać było obniżki. 

W listopadzie Polacy zawnioskowali o hipoteki o łącznej wartości o ponad 23 proc. wyższej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Przede wszystkim wynikało to z obserwowanego wzrostu cen mieszkań, co przekłada się na wzrost kwoty zadłużenia. Co jednak ciekawe, rośnie i liczba chętnych na kredyty – z najnowszych danych BIK wynika, że w ciągu roku zwiększyła się ona o ponad 7 proc. 

Choć mieszkań sprzedaje się dziś mniej niż przed rokiem, to wciąż tani kredyt, słabo oprocentowane lokaty i dobra sytuacja na rynku pracy wspierają rozwój rynku mieszkaniowego. 

ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak "na swoim". Dlaczego nie chcemy wynajmować mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:11
83% Polaków ma mieszkanie lub dom na własność, podczas gdy 40% Niemców i ponad połowa Szwajcarów wynajmuje lokum. Dlaczego Polacy wolą kupować mieszkania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania najdroższe od ponad 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 17:02
Dziewiąty miesiąc z rzędu rośnie Indeks Cen Transakcyjnych pokazujący zmianę cen mieszkań w największych polskich miastach. Wskaźnik jest dziś na poziomie wyższym o 13,4 proc. niż rok temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynamika cen mieszkań wyhamowała

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 13:01
W ramach XV Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych, zorganizowanego m.in. przez Związek Banków Polskich, ogłoszono wyniki kolejnej edycji HRE Index.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie w Polsce powstaje najwięcej mieszkań? Duże dysproporcje

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:20
Na warszawskiej Woli w pierwszych trzech kwartałach tego roku oddano do użytkowania więcej domów i mieszkań niż w całych województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim, a niewiele mniej niż w podlaskim i warmińsko-mazurskim - dowiadujemy się z analizy Home Brokera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buduje się więcej i szybciej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:32
Czas budowy mieszkania, liczony od daty rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania, w pierwszych 9 miesiącach tego wyniósł 40,2 miesiąca, a przeciętna pow. użytkowa lokalu oddanego do użytkowania w tym czasie wyniosła 91,5 m kw - podał GUS.
rozwiń zwiń