Raz w górę, raz w dół - staniała ropa naftowa. Obawy o chińskie spowolnienie

Ropa w USA jest wyceniana poniżej 54 dolarów za baryłkę. Surowiec tanieje o ponad 1 proc., po tym gdy w piątek zyskał 3,3 proc., a jego notowania znalazły się na najwyższym poziomie od 2 miesięcy - podają maklerzy.

2019-01-22, 08:20

Raz w górę, raz w dół - staniała ropa naftowa. Obawy o chińskie spowolnienie
Członkowie Międzynarodowej Agencji Energetycznej zapowiedzieli uwolnienie z rezerw 60 milionów baryłek ropy naftowej.Foto: PhotoStock10/Shutterstock.com

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,22 USD za baryłkę, po zniżce o 1,08 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,02 USD za baryłkę, po spadku ceny o 1,15 proc.

OPEC+ zmniejszy dostawy

Na rynek docierają sygnały, że państwa OPEC+, które zawarły w grudniu 2018 r. umowę o zmniejszeniu dostaw ropy w I połowie 2019 r. o 1,2 mln b/d, poważnie traktują te ustalenia.

Grupa przyjęła limity dostaw ropy dla poszczególnych krajów, a dla rynków paliw może być to "byczy" sygnał. 

Już w grudniu 2018 r., przed wejściem w życie postanowienia o zmniejszeniu produkcji ropy przez OPEC, kraje kartelu ograniczyły produkcję ropy najmocniej od niemal 2 lat.

Z drugiej jednak strony na rynki paliw negatywnie oddziałują obawy o ryzyka handlowe i polityczne - przypominają analitycy.

Chiny spowolniły

Prezydent Chin Xi Jinping zasygnalizował obawy o implikacje związane ze spowalniającą gospodarką, podczas gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją prognozę wzrostu dla globalnej gospodarki.

MFW obniżył prognozy wzrostu światowego PKB na 2019 roku o 0,2 pp. do 3,5 proc., a w 2020 r. o 0,1 pp. do 3,6 proc. - wynika ze styczniowej edycji World Economic Outlook. 

Obniżenie prognoz MFW uzasadniono m.in. spowolnieniem w Europie oraz trwającymi konfliktami handlowymi.

Spadnie popyt?

"Obawy o nadwyżkę podaży ropy na giełdach zostały na razie złagodzone dzięki cięciom dostaw z OPEC, którym przewodzi Arabia Saudyjska" - mówi Kei Kobashi, starszy analityk Sumitomo Corporation Global Research Co. 

"Teraz ważną kwestią pozostaje wielkość popytu na ropę. Inwestorzy próbują ocenić o ile spadnie popyt w Chinach i na świecie" - dodaje.

Ropa w USA zdrożała w piątek o 3,3 proc. W poniedziałek nie było handlu na parkiecie z powodu święta Martina Luthera Kinga. Wszystkie transakcje elektroniczne z tego dnia zostaną zaksięgowane na wtorek.

Ropa w USA zalicza obecnie najlepszy początek roku od 18 lat, po spadku w IV kw. 2018 r., po tym gdy OPEC i partnerzy kartelu rozpoczęli zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw.

PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej