Jest pomysł na poprawienie recyklingu plastiku. Chodzi o nakrętki

2019-01-27, 13:00

Jest pomysł na poprawienie recyklingu plastiku. Chodzi o nakrętki
Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania.Foto: Shutterstock/Bignai

Narasta problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Dlatego Unia Europejska dąży do wprowadzenia zakazu wykorzystywania wielu jednorazowych produktów wykonanych z tego materiału. Proponuje się też wytwarzanie butelek z przymocowanymi do nich zakrętkami, co ma zwiększyć poziom recyklingu.

Posłuchaj

Jest pomysł na poprawienie recyklingu plastiku (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

To ostatnie rozwiązanie ma jednak kilka mankamentów - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Jak mówi, nakrętek i butelek nie da się poddać temu samemu procesowi recyklingu, bo nakrętki są wykonane z zupełnie innego rodzaju plastiku. Co więcej - wskazuje Andrzej Gantner - według wyliczeń, jeśli zostałby wprowadzony nakaz przytwierdzania nakrętek do butelek, to trzeba by było zużyć rocznie około 200 tysięcy ton plastiku rocznie, a także przebudować linie produkcyjne. Rozmówca NRG podkreśla, że według wyliczeń PwC kosztowałoby to 8 miliardów euroi.

Zdaniem Andrzeja Gantnera poszukiwanie sposobów rozwiązania problemu. jakim jest nagromadzenie plastikowych odpadów w środowisku, daje już wymierne efekty. Powstały na przykład butelki plastikowe, z których 30 procent jest wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego. Na razie jednak "zwykły" plastik jest najczęściej wykorzystywany jeśli chodzi o opakowania.

Jak podano w raporcie firmy doradczej Deloitte jedna trzecia z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużywanych  przez polski rynek, wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Jednak poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych wynosi jedynie 40 procent.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

Wróć do strony głównej