Nowe rodzaje płatności bezpośrednich dla rolników. Prace rządu

2024-04-16, 10:37

Nowe rodzaje płatności bezpośrednich dla rolników. Prace rządu
Płatności dla małych gospodarstw - o powierzchni od 1 do 5 ha - mają wynieść 225 euro za hektar. Foto: Shutterstock/Fotokostic

Rząd planuje do połowy tego roku przyjąć projekt zmiany ustawowej, wprowadzającej na lata 2023-2027 nowe formy wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników: nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw.

Jak wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, celem zmiany ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 ma być wprowadzenie nowego ekoschematu, dotyczącego gruntów wyłączonych z produkcji oraz płatności dla małych gospodarstw.

Zgodnie z założeniami, w nowym ekoschemacie płatność będzie przyznawana rolnikowi za przeznaczenie nie więcej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na grunty orne wyłączone z produkcji. Zakłada się, że będzie to działanie dobrowolne i dodatkowo płatne w ramach nowego ekoschematu.

Małe gospodarstwa rolne

Z kolei płatności dla małych gospodarstw - o powierzchni od 1 do 5 ha - mają wynieść 225 euro za hektar, czyli maksymalnie 1125 euro na gospodarstw. Płatność ta ma zastąpić wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie nie wymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności - zaznacza się w uzasadnieniu.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej