Koniec taniej ropy?

Ropa w USA tak droga jak obecnie była ostatnio w listopadzie 2018 r. Na rynkach panuje optymizm, że uda się złagodzić napięcie w sporze handlowym pomiędzy USA a Chinami - informują maklerzy.

2019-02-18, 07:49

Koniec taniej ropy?
Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) uzgodnili w środę na szczycie w Wiedniu zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie w listopadzie 2022 roku.Foto: Shutterstock. com

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,88 USD, po zwyżce o 0,52 proc.

Wzrost cen ropy

W poniedziałek nie ma handlu na parkiecie, bo Amerykanie świętują Dzień Prezydenta, a transakcje elektroniczne z tego dnia zostaną zaksięgowane na wtorek.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,43 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,27 proc.

Urzędnicy z USA i Chin mają spotkać się w tym tygodniu w Waszyngtonie, by kontynuować rozmowy w sprawie sporu handlowego – poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, oceniając, że zakończona w piątek runda negocjacji w Pekinie przyniosła postępy.

USA-Chiny: postęp w rozmowach

Kontynuację negocjacji zapowiadał wcześniej prezydent Chin Xi Jinping, który stwierdził, że "osiągnięto istotny postęp" w rozmowach, po tym jak w piątek skończyła się w Pekinie kolejna runda negocjacji handlowych USA-Chiny.

Kraje OPEC i sojusznicy kartelu, w tym Rosja, kontynuują tymczasem ograniczanie dostaw ropy na globalne rynki.

Rosja zapowiedziała w ub. tygodniu, że przyspieszy cięcia produkcji swojej ropy. Produkuje ona od grudnia mniej o 140 tys. baryłek ropy dziennie. 

Na rynki dociera też mniej ropy z Iranu i Wenezueli - z powodu sankcji USA nałożonych na te kraje. 

Mniejsza produkcja

Arabia Saudyjska, która wstrzymała w ub. tygodniu produkcję ropy z pola Safaniyah z powodu uszkodzenia dwa tygodnie temu głównego kabla zasilającego w energię, przystąpiła do naprawy usterki, a może to potrwać do początku marca.

Z Safaniyah - największych na świecie przybrzeżnych złóż ropy, które działa od 1957 r. - w normalnych warunkach dociera dziennie od 1,2 do 1,5 mln baryłek ropy, składnika Arab Heavy.

Firma zarządzająca polem - Aramco - zwiększa produkcję z innych pół naftowych, aby nadrobić straty.

W ub. tygodniu ropa w USA zdrożała najmocniej od miesiąca - o 5,4 proc.

PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej