X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: płace będą wciąż rosły

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 08:51
Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach w styczniu. Analitycy spodziewają się, że w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, płace mogły wzrosnąć powyżej 6-ciu procent, ale zatrudnienie nie będzie rosło już tak szybko.
Audio
  • Nadal na rynku będziemy obserwować dość silną presję płacową - mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
  • Barierą przy podnoszeniu płac będzie rentowność przedsiębiorstw, a to oznacza, że płace będą rosły podobnie jak w 2018 r., ale zatrudnienie wyraźnie przyhamuje - mówi Kubisiak.//.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

- Nadal na rynku będziemy obserwować dość silną presję płacową - mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Płace rosną przez brak pracowników na rynku oraz rosnąca płace minimalną

Ekspert uważa, że na wzrost płac mają dwa czynniki – rynkowy – coraz większe kłopoty z rekruutacją oraz legislacyjne – wzrost płacy minimalnej od stycznia tego roku.

− A to oznacza, że wynagrodzenia będą nadal wzrastać, na co wskazują również opublikowane badania Narodowego Banku Polskiego – mówi Kubisiak.

I przypomina, że od stycznia wzrosła też płaca minimalna, co będzie się przekładało na to, że na poziomie średnich płac.

 Wzrost płac może powstrzymać rentowność przedsiębiorstw

− Barierą przy podnoszeniu płac będzie rentowność przedsiębiorstw, a to oznacza, że płace będą rosły podobnie jak w 2018 r., ale zatrudnienie wyraźnie przyhamuje i nie będzie tak szybko rosło – mówi Kubisiak.

Ekspert pytany o perspektywy wzrostu zatrudnienia, przypomina, że tym roku spodziewany się lekkiego spowolnienia gospodarczego, oznaczającego wzrost PKB o 4 a nie o 5 procent jak w 2018 r., co oczywiście nadal będzie stymulować rynek pracy, ale popyt na pracę będzie słabszy, ale trudności podażowe spowodują, że zatrudnienie nie będzie już tak szybko rosło.

Tym bardziej, że już od dłuższego czasu obserwujemy na rynku znaczne spowolnienie tempa przyrostu zatrudnienia.

NRG, Elżbieta Szczerbak, jk


Zobacz więcej na temat: zatrudnienie wynagrodzenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak