"Rządy Pieniądza". Im większa innowacyjność tym jesteśmy bardziej atrakcyjnym partnerem dla niemieckich firm
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium oraz Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednym z głównych tematów debaty była współpraca polsko-niemiecka, w kontekście podpisanej wczoraj przez oba państwa umowy o długoterminowej strategii przemysłowej, w której dużo miejsca poświęcono innowacyjności.
2019-03-19, 09:30
Posłuchaj
Jak komentował Piotr Soroczyński - choć mamy szeroką współpracę gospodarczą z Niemcami to do tej pory było tak, że Polska wytwarzała to, co Niemcy wymyślili i jesteśmy głównie niemieckim kooperantem, choć to powoli się zmienia Jak dodał - w tej chwili chodzi o to, by we wzajemnych relacjach gospodarczych nastąpiła większa równowaga pod tym względem i większy udział sprzedaży na niemiecki rynek naszych towarów o wartości dodanej.
Według Piotra Araka - Niemcy to nasz najważniejszy partner gospodarczy, ale występują pozataryfowe bariery na tamtejszym rynku dla polskich przedsiębiorców, które preferują niemiecki biznes. Przypomniał, że sprawą konfliktową między oboma państwami jest energetyka a zwłaszcza sprawa rurociągu Nord Stream2.
Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego - zmienia się świadomość polskich firm jeśli chodzi o konieczność wprowadzania innowacji i takie porozumienie jak to wczorajsze z Niemcami powinno - zdaniem eksperta - zainspirować nasz biznes, aby zwiększać nakłady na innowacyjność, unowocześniać park maszynowy i awansować w "łańcuchu wartości" by stać się bardziej atrakcyjnym dla zagranicznych partnerów.
Anna Grabowska, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA