GUS: dane o produkcji przemysłowej lepsze od oczekiwań

Produkcja przemysłowa w lutym 2019 r. wzrosła o 6,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

2019-03-20, 16:15

GUS: dane o produkcji przemysłowej lepsze od oczekiwań
Wzrost produkcji odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Główny ekonomista Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Krzysztof Wołowicz powiedział, że dynamika produkcji przemysłowej okazała się około 2 punktów procentowych wyższa od oczekiwań analityków. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 6,5 proc., a mdm wzrosła o 1,7 proc. 

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w lutym rdr o 4,5 proc., a mdm spadku o 3,1 proc

GUS podał też dane o cenach produkcji przemysłowej. W lutym 2019 r. wzrosły one rdr o 2,9 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,5 proc.

Produkcja przemysłowa wspiera wzrost gospodarki 

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w lutym wzrosły o 2,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc. 

REKLAMA

- Polski sektor przemysłowy jest odporny na widoczne w UE spowolnienie - oceniła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w komentarzu dla  do danych GUS.

Dodała, że w lutym powinniśmy być liderem w UE, a dane za marzec i kwiecień potwierdzą odporność naszej gospodarki.

Jak wskazują analitycy MPiT, dane GUS są wyjątkowo dobre dla górnictwa (wzrost o 16,5 proc., rdr), choć w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego notowany był spadek (4,7 proc., rdr).

- Wynik wydaje się jednorazowym efektem dostosowania produkcji w sektorze, co będziemy mogli potwierdzić dopiero po uzyskaniu pełnych danych z produkcji - wyjaśnił resort.

REKLAMA

Gdzie wzrost, gdzie spadek?

Eksperci MPiT zwrócili uwagę, że w porównaniu z lutym 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 27 (spośród 34) działach przemysłu.

- Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (20,5 proc.), urządzeń elektrycznych (13,8 proc), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (12,6 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (11,4 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (11,3 proc.), oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep i chemikaliów i wyrobów chemicznych (pow. 9 proc.) - dodano.

Spadek produkcji przemysłowej nastąpił w siedmiu działach, z czego największy w produkcji skór i wyrobów skórzanych (18,1 proc.) oraz wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (4,7 proc.), a także koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (3 proc.).

Główny ekonomista Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Krzysztof Wołowicz skomentował, że dynamika produkcji przemysłowej okazała się około 2 punktów procentowych wyższa od oczekiwań analityków.

Dodał, że z 34 składowych mierzonych w ramach produkcji, aż 27 wzrosło w lutym bardziej niż w styczniu.

REKLAMA

Produkcja wspiera wzrost 

W opinii Wołowicza produkcja przemysłowa może się okazać ważnym elementem wspierającym wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale.

- Wzrost dynamiki produkcji w lutym miał miejsce, mimo wygaszenia pozytywnego efektu kalendarza ze stycznia oraz, co ważniejsze, mimo pogarszającej się koniunktury w sektorze przemysłowym pod wpływem słabnącego popytu zagranicznego, na co dobitnie wskazują ostatnie spadki krajowego wskaźnika PMI - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś.

Jak wskazał, lutowy odczyt produkcji został częściowo podniesiony przez "zaskakująco wysoki odczyt dla sektora górniczego". Dodał, że nie miało decydującego znaczenia i produkcja w przetwórstwie była również znacząco wyższa od oczekiwań, w branżach mocno związanych z eksportem m.in. motoryzacji.

Mniejsze spowolnienie?

Na podstawie dotychczasowych danych ekonomista spodziewa się, że skala spowolnienia gospodarczego na początku roku okaże się mniejsza od prognozowanej.

REKLAMA

IAR/PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej