X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska pieczarkowym potentatem. Może pora na trufle?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 09:04
Roczna produkcja pieczarek w naszym kraju wynosi 320 tysiecy ton, a roczne spożycie na jednego mieszkańca 2,5 kg. Więksi amatorzy pieczarek są jednak za granicą, np. w Niemczech, gdzie spożycie na głowę wynosi ponad 4 kg. Eksportujemy więcej niż połowę wyprodukowanych w naszym kraju pieczarek.
Audio
  • W radiowej Jedynce Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - mówił o rynku pieczarek w Polsce oraz ich eksporcie, w którym specjalizują się nasi producenci. (Aleksandra Tycner)
Więcej niż połowa wyprodukowanych w Polsce pieczarek trafia na eksport.
Więcej niż połowa wyprodukowanych w Polsce pieczarek trafia na eksport.Foto: Pixabay

Jak mówił w radiowej Jedynce Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - odmian pieczarek jest bardzo dużo i pojawiają się coraz to nowe.

Polska na rynku tych grzybów konkuruje z takimi krajami jak Holandia, która jednak obniża produkcję. U nas pieczarki zbiera się przede wszystkim ręcznie - jeśli chodzi o tzw. rynek świeżych pieczarek. Mechanicznie zbiera się pieczarki z przeznaczeniem głównie na konserwy - mówił ekspert.

Produkcja pieczarek w Polsce jest tradycyjna i słynęliśmy z niej już przed wojną - dodał. W naszym kraju uprawia się też także coraz więcej np. grzybów azjatyckich różnych odmian, na które rośnie popyt, a także grzybów dotąd rosnących dziko w naturalnych warunkach.

Są też w Polsce też takie rejony - gdzie występują trufle zbierane przy pomocy specjalnie wyszkolonych w tym celu psów.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak