Dochód rozporządzalny, czyli ile zostaje nam w kieszeni

W Polsce w szybkim tempie rosną płace. Rośnie w związku z tym także miesięczny dochód rozporządzalny, choć nadal jest on niższy od tego czym dysponują mieszkańcy rozwiniętych państw zachodniej Europy.

2019-03-27, 08:30

Dochód rozporządzalny, czyli ile zostaje nam w kieszeni
Wysokość dopłat jest uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym - to wsparcie od 400 do 1.437 zł.Foto: slawomir.gawryluk/Shutterstock.com

Posłuchaj

Czym jest miesięczny dochód rozporządzalny - wyjaśniał w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak - ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. (Elżbieta Szczerbak)
+
Dodaj do playlisty

- Wskaźnik, który pokazuje jakie są realne dochody gospodarstwa domowego po odjęciu wszelkich kosztów stałych, zarówno podatkowych jak i tych związanych z utrzymaniem danego gospodarstwa, czyli kwota netto, którą możemy wydać, to właśnie jest miesięczny dochód rozporządzalny - wyjaśniał w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak dodał - główną składową dochodów domowego gospodarstwa są przychody z pracy, ale również są to transfery finansowe związane np. z programami socjalnymi.

W Polsce - to co zostaje nam na koniec w kieszeni, jeśli chodzi o utrzymanie się - jest nadal kwotą niższą, w porównaniu do zachodnich państw europejskich, choć z danych GUS-u wynika, że w naszym kraju średni dochód rozporządzalny systematycznie rośnie, bowiem rosną w szybkim tempie płace - powiedział Andrzej Kubisiak.

Elżbieta Szczerbak, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej