Wiceprezydent Warszawy: procedura przekształceniowa nie zakończy się dla wszystkich w ciągu roku
Choć grunty pod mieszkaniami zmieniły formę z użytkowania wieczystego na własność, część samorządów radzi, żeby uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste. Ma to pomóc samorządom, ale też mieszkańcom. Termin tej opłaty mija z końcem marca.
2019-03-28, 10:40
Posłuchaj
Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział Polskiemu Radiu, że do końca marca mieszkańcy stolicy nie zdążą przejść procedury, a nawet dostać zaświadczenia o możliwości przekształcenia. Samorząd apeluje do mieszkańców o uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste tak jak do tej pory.
"Każdą sprawę trzeba zbadać"
Magistrat zaliczy ją później na poczet opłaty przekształceniowej, a mieszkaniec dostanie zwrot nadpłaconej kwoty lub będzie musiał dopłacić mniej. Jeżeli mieszkaniec nie zapłaci, a miasto oceni, że grunt pod jego mieszkaniem nie może być przekształcony, to w przyszłym roku będzie on musiał uiścić podwójną opłatę wraz z odsetkami za tegoroczną.
Jak dodaje przedstawiciel warszawskiego magistratu, cała procedura nie zakończy się dla wszystkich w ciągu 12 miesięcy. Wiceprezydent wyjaśnia, że wypełnienie procedur oznaczałoby, że miasto musiałoby wydawać dziennie około 2 tysięcy zaświadczeń.
Każdą sprawę trzeba zbadać, a najtrudniejsze, zdaniem samorządowców są przypadki, gdy w bloku znajduje się sklep, bądź w mieszkaniu znajduje się siedziba firmy, którą zarejestrował mieszkaniec. Robert Soszyński twierdzi, że takich przypadków są tysiące.
REKLAMA
Zapytać samorząd
Wiceminister inwestycji i rozwoju odpowiedzialny za budownictwo Artur Soboń poinformował, że w przypadku opłat mieszkańcy powinni być ostrożni. Ostrożność ta, zdaniem wiceministra polega na zapytaniu samorządu bądź zapłacie użytkowania wieczystego. Opłata ta i tak, według Artura Sobonia będzie zaliczona na tak zwaną opłatę przekształceniową.
Minister powiedział, że nieopłacenie może być problemem w sytuacji, gdy gruntu pod budynkiem nie będzie można przekształcić.
Według ustawy o przekształceniu tak zwaną opłatę przekształceniową należy uiścić do końca lutego przyszłego roku. Z kolei ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca każdego roku.
REKLAMA
Będzie zmiana prawa?
Przepisy na całą procedurę przewidują rok. Resort inwestycji i rozwoju nie wyklucza jednak zmiany prawa.
Według ustawy o przekształceniu tak zwaną opłatę przekształceniową należy uiścić do końca lutego przyszłego roku. Z kolei ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca każdego roku.
IAR, ak, NRG
REKLAMA