X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wojewoda mazowiecki podnosi stawki bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:15
Wyższa bonifikata przekształceniowa będzie dotyczyła gruntów należących do skarbu państwa. Bonifikaty w każdym przypadku będą takie same jak te wprowadzone przez lokalny samorząd.
Audio
  • Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera - o podniesieniu bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. (Cz.1/IAR)
  • Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera - o podniesieniu bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. (Cz.2/IAR)
Niektóre samorządy zapowiedziały, że nie zdążą ze wszystkimi formalnościami związanymi z przekształceniem do końca roku.
Niektóre samorządy zapowiedziały, że nie zdążą ze wszystkimi formalnościami związanymi z przekształceniem do końca roku.Foto: Pixabay

Wojewoda Zdzisław Sipiera poinformował, że do tej pory takie bonifikaty ustanowiły 53 mazowieckie samorządy. Wojewoda podpisał już trzy zarządzenia dotyczące Warszawy, Płocka i powiatu legionowskiego. Kolejne zarządzenie będą podpisywane i wejdą w życie. Bonifikaty oraz ich warunki, jak twierdzi wojewoda, będą takie same jak uchwalone przez samorząd.

Wojewoda pytany przez Polskie Radio o to, czy samorządy zdążą ze wszystkimi formalnościami związanymi z przekształceniem do końca roku, powiedział, że obliguje je do tego prawo. Zdzisław Sipiera powiedział, że część gmin dobrze radzi sobie z formalnościami.

Niektórzy właściciele nieruchomości nie wiedzą, czy po przekształceniu użytkowania we własność wciąż powinni uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste.

Cześć samorządów i ministerstwo inwestycji apelują o zapłatę za użytkowanie wieczyste, zgodnie z terminem do 31 marca. Pieniądze te zostaną zaliczone po dopełnieniu formalności na poczet tak zwanej opłaty przekształceniowej.

Jakie bonifikaty?

Użytkownicy wieczyści, którzy staną się właścicielami - według nowego prawa - będą płacili przez 20 lat opłatę przekształceniową. To 20 procent wartości nieruchomości, rozłożone na 20 rat. Kto zdecyduje się zapłacić wszystko w jednej racie, ten dostanie dodatkowy upust.

Przypomnijmy, że według ustawy przekształceniowej, w przypadku użytkowania wieczystego gruntów należących do skarbu państwa jeżeli zdecydujemy się na jednorazową spłatę w pierwszym roku od przekształcenia - można skorzystać z maksymalnej, 60 procentowej bonifikaty, którą gwarantuje ustawa o użytkowaniu wieczystym.

W następnych 5 latach wysokość ulgi będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem. Kto nie zdąży z jednorazową spłatą użytkowania wieczystego w tym terminie, z bonifikaty nie skorzysta.

Bonus dla osób z niskimi dochodami

Użytkownicy wieczyści z niskimi dochodami mogą też skorzystać z 50 procentowej bonifikaty w opłacie przekształceniowej, pod warunkiem, że miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona.

W przypadku innych gruntów niż państwowe, wysokość bonifikaty ustalały samorządy. Na przykład w Warszawie użytkownicy wieczyści, których domy stoją na gruntach miejskich wykupią je na własność z 98 proc. bonifikatą.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak