Wojewoda mazowiecki podnosi stawki bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego
Wyższa bonifikata przekształceniowa będzie dotyczyła gruntów należących do skarbu państwa. Bonifikaty w każdym przypadku będą takie same jak te wprowadzone przez lokalny samorząd.
2019-03-28, 13:15
Posłuchaj
Wojewoda Zdzisław Sipiera poinformował, że do tej pory takie bonifikaty ustanowiły 53 mazowieckie samorządy. Wojewoda podpisał już trzy zarządzenia dotyczące Warszawy, Płocka i powiatu legionowskiego. Kolejne zarządzenie będą podpisywane i wejdą w życie. Bonifikaty oraz ich warunki, jak twierdzi wojewoda, będą takie same jak uchwalone przez samorząd.
Wojewoda pytany przez Polskie Radio o to, czy samorządy zdążą ze wszystkimi formalnościami związanymi z przekształceniem do końca roku, powiedział, że obliguje je do tego prawo. Zdzisław Sipiera powiedział, że część gmin dobrze radzi sobie z formalnościami.
REKLAMA
Niektórzy właściciele nieruchomości nie wiedzą, czy po przekształceniu użytkowania we własność wciąż powinni uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste.
Cześć samorządów i ministerstwo inwestycji apelują o zapłatę za użytkowanie wieczyste, zgodnie z terminem do 31 marca. Pieniądze te zostaną zaliczone po dopełnieniu formalności na poczet tak zwanej opłaty przekształceniowej.
Jakie bonifikaty?
Użytkownicy wieczyści, którzy staną się właścicielami - według nowego prawa - będą płacili przez 20 lat opłatę przekształceniową. To 20 procent wartości nieruchomości, rozłożone na 20 rat. Kto zdecyduje się zapłacić wszystko w jednej racie, ten dostanie dodatkowy upust.
REKLAMA
Przypomnijmy, że według ustawy przekształceniowej, w przypadku użytkowania wieczystego gruntów należących do skarbu państwa jeżeli zdecydujemy się na jednorazową spłatę w pierwszym roku od przekształcenia - można skorzystać z maksymalnej, 60 procentowej bonifikaty, którą gwarantuje ustawa o użytkowaniu wieczystym.
W następnych 5 latach wysokość ulgi będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem. Kto nie zdąży z jednorazową spłatą użytkowania wieczystego w tym terminie, z bonifikaty nie skorzysta.
Bonus dla osób z niskimi dochodami
Użytkownicy wieczyści z niskimi dochodami mogą też skorzystać z 50 procentowej bonifikaty w opłacie przekształceniowej, pod warunkiem, że miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona.
W przypadku innych gruntów niż państwowe, wysokość bonifikaty ustalały samorządy. Na przykład w Warszawie użytkownicy wieczyści, których domy stoją na gruntach miejskich wykupią je na własność z 98 proc. bonifikatą.
REKLAMA
IAR, ak, NRG
REKLAMA