Przekształcenie we własność mieszkania, w którym działa firma. Co trzeba wiedzieć
Tylko do końca tygodnia można złożyć oświadczenie o wycofaniu się z pomocy publicznej. Chodzi o przekształcenie we własność na przykład mieszkania, w którym zarejestrowana jest firma. W innym przypadku będzie trzeba oddać ogromną część wartości mieszkania, traktowaną jako pomoc publicza - a to może oznaczać poważne finansowe tarapaty.
2019-03-28, 12:50
Posłuchaj
Data 31 marca jest ważna nie tylko dla firm, ale dla każdego kto dotychczas płacił gminie lub państwu za użytkowanie wieczyste.
Czego dotyczy ustawa?
Ustawa przekształceniowa dotyczy działek zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie obejmie jednak firmy prowadzone w mieszkaniach. Jak w każdym przypadku będzie polegało na spłacie 20 procent wartości nieruchomości rozłożonych na 20 rat.
Jednak w przypadku firm pozostałe 80 procent, które pokrywa Skarb Państwa albo samorząd jest traktowane przez unijne przepisy jako pomoc publiczna - mówił w radiowej Jedynce Konrad Płochocki - dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Aby uniknąć tej sytuacji należy do 31 marca złożyć oświadczenie.
REKLAMA
Na termin 31 marca powinni też zwrócić uwagę czekający jeszcze na zaświadczenie o przekształceniu użytkownicy wieczyści.
- Do tego dnia powinni zapłacić za użytkowanie nawet jeśli są przekonani, że do przekształcenia dojdzie - powiedział wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.
Bonifikata nie dla przedsiębiorców
O to by opłata za użytkowanie została potraktowana jako opłata przekształceniowa trzeba będzie zadbać samemu - tak powiedzieli reporterowi Naczelnej Redakcji Gospodarczej urzędnicy jednego z magistratów.
Ustawa przewiduje też bonifikatę dla tych, którzy zdecydują się zapłacić wszystkie raty opłaty przekształceniowej za jednym razem. Ale uwaga - bonifikaty nie dotyczą przedsiębiorców.
REKLAMA
Marcin Jagiełowicz, ak, NRG
REKLAMA