X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie prostsza procedura przekształceniowa. Ustawa do zmiany

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 12:10
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. 
Audio
  • Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju Artur Soboń - mówi Polskiemu Radiu, że będzie nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. (Sylwia Zadrożna/IAR)
  • Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju Artur Soboń - mówi Polskiemu Radiu, o planach doprecyzowania sprawy bonifikat za jednorazowe przekształcenie użytkowania wieczystego (Sylwia Zadrożna/IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Resort poinformował, że przygotowany będzie pakiet, który wprowadzi między innymi "uproszczony" tryb podziału nieruchomości oraz obejmie przekształceniem grunty zabudowane garażami. Resort chce też ustawowego zapewnienia najwyższych bonifikat w opłacie przekształceniowej dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

Prostsze procedury

Wiceszef resortu Artur Soboń powiedział Polskiemu Radiu, że zmiany mają uprościć procedurę przekształcenia i usunąć przeszkody, które mogłyby ją opóźniać. 

Ministerstwo planuje też doprecyzować sprawę bonifikat za jednorazowe przekształcenie.

Pakiet usprawnień będzie efektem analizy tego, jak przebiega realizacja uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy. Resort wskazał, że chodzi o usprawnienie przekształcenia i wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków.

Na zmiany czeka między innymi Warszawa. Dziś prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powiedział, że zmiany idą w dobrym kierunku, są jednak dokonywane późno. Część samorządów skarży się, że nie zdąży z procedurami przekształcenia. Na ten cel ustawa daje im czas do końca bieżącego roku.

Sporo niejasności

Według ustawy o przekształceniu tak zwaną opłatę przekształceniową należy uiścić do końca lutego przyszłego roku. Z kolei ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca tego roku. Zarówno samorządy jak i resort radzą uiścić opłatę za użytkowanie tak, jak do tej pory. Później ma być ona zaliczona na poczet tak zwanej opłaty przekształceniowej.

Bonifikata najwyższa w pierwszym roku

Przypomnijmy, że według obecnego kształtu ustawy przekształceniowej, w przypadku użytkowania wieczystego gruntów należących do skarbu państwa jeżeli zdecydujemy się na jednorazową spłatę w pierwszym roku od przekształcenia - możemy skorzystać z maksymalnej, 60 procentowej bonifikaty, którą gwarantuje ustawa o użytkowaniu wieczystym (samorządy w wielu wypadkach przyjęły jeszcze wyższe bonifikaty w przypadku należących do nich gruntów).

W następnych 5 latach wysokość ulgi będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

Kto nie zdąży z jednorazową spłatą użytkowania wieczystego w tym terminie, z bonifikaty nie skorzysta.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Możliwa sprzedaż mieszkań bez zaświadczenia o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 13:50
Resort inwestycji i rozwoju przypomina, że od początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest możliwy nawet bez zaświadczenia o przekształceniu. Pogląd o dopuszczalności takiej umowy o przeniesieniu własności lokalu, podzielił Minister Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania we własność: nikt nie powinien stracić bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:31
Nikt nie powinien stracić bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność – zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za użytkowanie wieczyste: płacimy w tym roku, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:30
Do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni jak co roku zapłacić gminie 1 procent wartości mieszkania czy domu. Ale co z tymi, którzy czekają na zaświadczenie o przekształceniu działki we własność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa bonifikata przekształceniowa w Łomży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:40
Bonifikata przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu we własność na działkach miasta i Skarbu Państwa w Łomży wyniesie 99,9 proc. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał zarządzenie zrównujące tę bonifikatę na obu rodzajach gruntów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń o ustawie przekształceniowej: musimy przyspieszyć procedury

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 09:25
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy.
rozwiń zwiń