Szczyt G20 w Osace: co dalej z wojną handlową? Spotkanie Trump-Xi w centrum uwagi
W Osace w Japonii podczas szczytu G20 dojdzie m.in. do bezpośrednich rozmów prezydenta Donalda Trumpa z przywódcami Chin i Indii, poświęconych dodatkowym cłom. Przywódcy G20 uważają, że konflikty handlowe stanowią poważne ryzyko dla światowej gospodarki.
2019-06-28, 10:20
Posłuchaj
Według źródeł w japońskim rządzie, przywódcy dyskutują o sposobach pobudzenia wzrostu gospodarczego. Za największe zagrożenie dla tego procesu uznano eskalację wojen handlowych między państwami.
Co dalej z wojną celną?
W tym kontekście nie pierwszy plan wysuwa się wojna celna Chin i Stanów Zjednoczonych. Przywódcy obu państw mają rozmawiać na ten temat na marginesie szczytu G20 w Osace w sobotę. Jednym z tematów spotkań są także reformy Światowej Organizacji Handlu.
Prezydent Donald Trump stwierdził, że sprawy gospodarcze to dla Stanów Zjednoczonych najważniejsze tematy w agendzie szczytu w Osace. Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że nie może dojść do zmniejszenia roli WTO.
Prezydent Chin Xi Jinping podczas sesji otwierającej szczyt G20 oznajmił zaś, że światowej gospodarce zagraża protekcjonizm handlowy.
REKLAMA
Ropa w górę
Tymczasem ropa w USA zaliczy kończący się miesiąc do najlepszych od początku 2019 r. - w czerwcu surowiec zyskał na wartości 11 proc. Jak przewidują analitycy rynku o dalszych ruchach notowań mogą zadecydować spotkania podczas szczytu G20 oraz posiedzenie OPEC+ w poniedziałek.
Ropa naftowa - zdaniem ekspertów - może dalej zyskiwać na wartości, jeśli w wojnie handlowej USA-Chiny przynajmniej będzie przerwa, a OPEC+ przedłuży cięcia dostaw ropy na II połowę roku
- Na razie Chiny i USA wstępnie uzgodniły zawieszenie wprowadzania nowych ceł, by wznowić negocjacje handlowe - skomentował hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na anonimowe źródła w Pekinie i Waszyngtonie.
Spotkanie Trump-Xi w centrum uwagi
- Ten "tymczasowy rozejm" miałby zostać zawarty podczas długo wyczekiwanego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w Osace w sobotę - czytamy w dzienniku.
Od wyniku rozmów mogą zależeć perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie popyt na surowce, w tym ropę naftową.
Cena miedzi na giełdzie metali LME w Londynie lekko rośnie przed sobotnim spotkaniem prezydenta USA Donalda Trumpa i przewodniczącego Chin Xi Jinpinga.
- Rynek z niecierpliwością czeka na wynik tego spotkania - skomentował Wang Yue, analityk Shanghai East Asia Futures Co.
Dodał, że ważne dla rynków będą również wskaźniki PMI z Chin.
IAR/PAP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA