Pliki JPK zamiast deklaracji VAT. Senacka komisja "za"
Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o VAT, która przewiduje m.in. likwidację deklaracji VAT i zastąpienie ich plikami JPK.
2019-07-09, 18:40
Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, przedstawiając nowelę, że omawiane regulacje mają cele "zarówno uszczelniające jak i upraszczające rozliczenie podatku od towarów i usług". Dodał, że przewidziano także istotne zmiany w prawie energetycznym, które są skorelowane ze zmianami w VAT i w akcyzie "w celu poprawy efektywności tzw. pakietu paliowego". Ponadto, jak wyjaśnił, ustawa realizuje wymogi jednego z wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.
Jeden dokument elektroniczny
Jak wyjaśnił wiceminister, w ustawie o VAT znajdzie się zamknięty katalog towarów objęty pakietem paliwowym, bez względu na ich przeznaczenie. - Zasadniczym uproszczeniem jest wprowadzenie jednego dokumentu elektronicznego, tzw. nowego JPK_VAT zawierającego deklarację i ewidencję - mówił wiceminister. Dodał, że nie trzeba będzie przedkładać organom celnym dokumentów świadczących o rozliczeniu podatku VAT importowego.
Przedstawiciel resortu finansów poinformował, że zmodyfikowane zostaną zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. "Rozwiązanie to ma na celu wyeliminowanie wystawiania faktur na podstawie zebranych paragonów pozostawionych przez innych klientów. Faktura będzie mogła być wystawiona wyłącznie do paragonu posiadającego NIP nabywcy" - powiedział Skiba. Jak zaznaczył, problem ten dotyczy często stacji benzynowych.
Prostsze narzędzie do rozliczenia VAT-u
Ponadto, jak tłumaczył wiceminister, zmiany obejmą też listę podatników korzystających ze zwolnienia z VAT, uszczelniony ma być też obrót wyrobami akcyzowymi - poprzez wprowadzenie efektywnej stawki na preparaty smarowe syntetyczne. Doprecyzowana zostanie definicja paliw ciekłych, co zwiększy nadzór nad tym rynkiem i zmniejszy szarą strefę. Ponadto ustawa, jak tłumaczył, przewiduje udostępnienie podatnikom oraz płatnikom indywidulanego rachunku podatkowego, za pomocą którego będą oni dokonywać wpłat podatku PIT, CIT i VAT oraz należności niepodatkowych stanowiących dochód budżetu państwa.
Zgodnie z nowelą podatnicy podatku od towarów i usług będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT – przesyłaną tylko w formie elektronicznej, co ma być prostszym narzędziem do rozliczania VAT z urzędem skarbowym. Po zmianach, podatnicy nie będą musieli składać osobno dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT.
Więcej uproszczeń
Nowy plik JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym, obejmującym: deklarację VAT (zastąpi on deklaracje VAT-7 i VAT-7K) i ewidencję VAT. Oznacza to, że do urzędu skarbowego podatnicy będą elektronicznie wysyłać jeden plik JPK_VAT.
Dodatkowym uproszczeniem będzie eliminacja załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT (VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT) oraz dodatkowych wniosków dołączanych do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty. Załączniki zostaną zastąpione polami wyboru zawartymi w nowym pliku.
Podatnicy, którzy wybiorą rozliczenie kwartalne, co miesiąc będą przekazywać część ewidencyjną. Nie będą musieli już przesyłać obecnego pliku JPK_VAT, natomiast będą musieli przesyłać ewidencję VAT w nowej formie. Podatnicy rozliczający się kwartalnie będą też raz na trzy miesiące przekazywać do urzędu skarbowego ewidencję VAT wraz z deklaracją VAT w formie nowego JPK_VAT.
Wprowadzenie nowego JPK_VAT spowoduje także likwidację obowiązku składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym (deklaracja VAT-27). Dane z deklaracji VAT-27 zostaną uwzględnione w nowym pliku JPK_VAT.
Kto nie skorzysta ze zwolnienia?
Nowelizacja zakłada również dalsze uszczelnienie systemu podatkowego oraz zapewnienie większej stabilności wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Zaproponowano także rozwiązania zapobiegające unikaniu płacenia podatków.
W nowym prawie znalazło się takie rozwiązanie, jak np.: wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia VAT przez niektórych podatników. Chodzi o firmy handlujące w internecie niektórymi towarami wrażliwymi na oszustwa, np. kosmetykami, sprzętem elektronicznym i elektrycznym, RTV i AGD. Ze zwolnienia nie będą też korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli oraz firmy świadczące usługi ściągania długów.
Nowela precyzuje też regulacje odnoszące się do obowiązku rozliczania VAT w obrocie produktami ropopochodnymi, przewidziano też zmiany w przepisach dotyczących rejestracji podatników. Nowe przepisy dotyczą też zasad wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny oraz zasad korzystania z takich faktur.
Doprecyzowane definicje
Założono, że wobec podatnika, który złoży korektę deklaracji podatkowej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej, możliwe będzie obniżenie wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego do 15 proc.
Nowela doprecyzowuje definicję paliw ciekłych; wskazano, że określone wyroby są paliwami bez względu na różne możliwe ich zastosowania. Zmiana ta ma pozwolić na dalsze uszczelnienie systemu koncesjonowania i nadzoru nad obrotem, produkcją i przywozem paliw. Miałoby to ograniczyć szarą strefę w na rynku paliw ciekłych.
Przewidziano także zmiany w opodatkowaniu akcyzą. Wprowadza się stawkę akcyzy w wysokości 1180 zł/1000 litrów dla preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, co oznacza, że wyniesie ona tyle samo, co dla olejów smarowych z pozycji 2710). Ministerstwo Finansów liczy, że dzięki temu uda się wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu olejów smarowych. Często są one klasyfikowane jako preparaty smarowe z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy.
PAP, akg
REKLAMA