Jakie obowiązki nakłada ustawa o dostępności na instytucje publiczne

Uchwalona w piątek ustawa o dostępności jest pierwszym kompleksowym i systemowym rozwiązaniem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, ale także kobiet w ciąży czy matek z wózkami.

2019-07-22, 08:49

Jakie obowiązki nakłada ustawa o dostępności na instytucje publiczne
Uchwalona w piątek ustawa o dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, czyli urzędy, szkoły, uczelnie czy placówki służby zdrowia, do likwidacji barier architektonicznych.Foto: shutterstock, YAKOBCHUK VIACHESLAV

Posłuchaj

Jakie obowiązki na instytucje publiczne nakłada ustawa o dostępności - wyjaśnia w radiowej Jedynce Marzena Rudnicka z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Zobowiązuje instytucje publiczne, czyli urzędy, szkoły, uczelnie czy placówki służby zdrowia, do likwidacji barier architektonicznych - mówi Marzena Rudnicka z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Ustawa określa ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w budynkach, infrastrukturze

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, chodzi nie tylko o windy w budynkach, podjazdy dla wózków ale również ułatwienia w komunikacji, infrastrukturze.

Ustawa nakazuje planowanie wyprzedzające pod kątem dostępności obiektów dla osób niepełnosprawnych

Ustawa patrzy z dużym wyprzedzeniem na to, co będzie budowane – nakazuje uzgadnianie, już w procesie projektowania czy kontraktowania budowy ulic, dróg czy budynków, ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

− To ułatwi otrzymanie certyfikatu dostępności, o którym mówi ustawa – mówi Marzena Rudnicka.

REKLAMA

Instytucje publiczne mają obowiązek dostosować inwestycję do potrzeb osób niepełnosprawnych

− Jeśli instytucje publiczne nie będą wywiązywały się z obowiązków, na przykład likwidacji barier architektonicznych, będzie można złożyć na nie skargę do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych - mówi prezes PFRON, Marlena Marląg.

Jak dodaje, Fundusz będzie wtedy wydawał decyzję o dostosowaniu określonego obiektu czy instytucji publicznej.

W przypadku braku reakcji, PFRON będzie mógł na taką instytucję publiczną nałożyć grzywnę.

Ustawa dopełnia rządowy program Dostępność Plus

− Ta ustawa stanowi dopełnienie rządowego programu Dostępność Plus - mówi jeżdżąca na wózku Małgorzata Radziszewska z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Jak dodaje, jest ona potrzebna, gdyż bariery, na które natykają się osoby niepełnosprawne, znikają zdecydowanie za wolno, szczególnie w mniejszych ośrodkach czy miastach.

− Dla osób na wózkach trudno jest tam korzystać z komunikacji, a do urzędów prowadzą schody, które dla takich ja osób są często nie do pokonania – mówi Małgorzata Radziszewska.

Środki na dostępność mają pochodzić z Funduszu Dostępności

Co ważne, za ustawą idą pieniądze - utworzony zostanie Fundusz Dostępności, z którego środki mają być przeznaczone na usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. W Polsce mamy około 5 milionów osób z niepełnosprawnościami, czyli 12 procent społeczeństwa. Doliczając do nich osoby starsze - będzie to już 16 procent społeczeństwa.

Na wdrożenie ustawy o dostępności zostanie przeznaczone blisko 13 mld zł, z czego 4 mld zł będzie pochodzić z budżetu państwa.

REKLAMA

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej