X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Prosta Spółka Akcyjna. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych z podpisem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 11:45
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy wprowadzają Prostą Spółkę Akcyjną - będącą elastyczną formą prowadzenia działalności gospodarczej i ułatwiającą zdobycie kapitału przez start-upy.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda mówi o zaletach Prostej Spółki Akcyjnej. (Cz.1/IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda mówi o zaletach Prostej Spółki Akcyjnej. (Cz.2/IAR)
Prezydent Andrzej Duda i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas uroczystego podpisania nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, wprowadzającej Prostą Spółkę Akcyjną.
Prezydent Andrzej Duda i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas uroczystego podpisania nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, wprowadzającej Prostą Spółkę Akcyjną.Foto: PAP/Paweł Supernak

Ustawa jest ostatnią z pakietu 100 zmian dla firm przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Zmiany w ustawie przewidują wprowadzenie Prostej Spółki Akcyjnej - nowoczesnej i elastycznej formy prowadzenia działalności, mającej ułatwić pozyskiwanie kapitału przez start-upy.

Powstaje nowa instytucja

- To nie częsta sytuacja w polskim systemie prawnym i w polskim prawie gospodarczym i handlowym, że utworzona zostaje nowa instytucja. Nie pamiętam (...), kiedy ostatni raz wprowadzaliśmy do polskiego systemu prawnego nową spółkę, ale to chyba były jeszcze lata 90-te. (...) To nie jest częsta sytuacja, powiedziałbym bardzo rzadka sytuacja, pewnie zdarza się raz na kilkanaście lat, że powstaje nowy twór i bardzo się cieszę i bardzo dziękuję - powiedział prezydent.

Jak dodał, "tak naprawdę dla młodych przedsiębiorców zostaje stworzona ta nowa forma Prostej Spółki Akcyjnej - coś, czego jeszcze do tej pory w polskim systemie nie było".

Obecna przy podpisaniu ustawy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że jedną z największych zalet nowego bytu prawnego jest jego prostota.

Przypomniała, że Polską Spółkę Akcyjną można zarejestrować w 24 godziny np. przez internet, a na jej założenia wystarczy 1 zł kapitału. Spółka nie musi mieć też rady nadzorczej, a uchwały będą mogły być podejmowane za pomocą poczty elektronicznej albo wideokonferencji. Istotną zaletą PSA jest również uproszczona procedura likwidacyjna.

Opcja dla start-upów

- Prosta spółka akcyjna to opcja zwłaszcza dla start-upów, które potrzebują finansowania zewnętrznego - powiedziała Emilewicz. Podkreślała, że nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki. - Chcemy dzięki tym rozwiązaniom zatrzymać w Polsce młode innowacyjne przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne - mówiła.

Potencjał startupów w 2023 r. to, zgodnie z prognozami Deloitte, 2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych.

Jak zaznacza MPiT, dzięki ustawie Polska włącza się w europejski trend tworzenia form prawnych z myślą o start-upach. 

IAR/PAP/MPiT, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawo będzie przyjazne przedsiębiorcom. Jest gotowy rządowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 16:35
Rząd przyjął na dzisiejszym posiedzeniu Pakiet Przyjazne Prawo. Informację o zaakceptowaniu projektu potwierdziło ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.Pakiet Przyjazne Prawo to ponad 60 rozwiązań, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosta Spółka Akcyjna wsparciem dla startupów. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 15:35
Prosta Spółka Akcyjna (PSA) to rozwiązanie, które przygotowaliśmy z myślą o startupach i we współpracy ze środowiskiem startupowym - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, po tym, jak Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej PSA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet Przyjazne Prawo: ponad 50 zmian ograniczających biurokrację i sprzyjających biznesowi

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 20:08
Redukcją zbędnych przepisów i nadmiernej biurokracji zajmowała się sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji. Posłowie przeanalizowali propozycje zmian ujęte w rządowym projekcie ustawy - Pakiet Przyjazne Prawo. Komisja skierowała dokument do dalszych prac na sali plenarnej izby.
rozwiń zwiń