GUS podał dane o tempie rozwoju gospodarczego. Wzrost nadal powyżej 4 procent

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,4 procent. To tak zwany szybki szacunek GUS - dane mogą zostać później jeszcze zweryfikowane.

2019-08-14, 11:06

GUS podał dane o tempie rozwoju gospodarczego. Wzrost nadal powyżej 4 procent
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Shutterstock/Georgios Tsichlis
  • GUS podał, że PKB w drugim kwartale wzrosło 4,4 procent rdr.
  • To tzw. szybki szacunek

PKB wyrównany sezonowo wzrósł natomiast o 4,1 procent.

W pierwszym kwartale tego roku, według danych GUS, gospodarka rozwijała się w tempie 4,7 procent.

GUS potwierdził też wcześniejszy szacunek flash dot. inflacji. Jak podał urząd, w lipcu ceny rosły w tempie 2,9 procent.


Powiązany Artykuł

warszawa 1200.jpg
KE podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski. Jesteśmy w czołówce UE pod względem tempa rozwoju

Mimo spowolnienia Polska liderem wzrostu

Ekonomiści na ten rok spodziewali się spowolnienia gospodarczego. I choć jego oznaki widać już u naszych głównych partnerów handlowych - Niemiec -, to Polska pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Według Komisji Europejskiej w tym roku wzrost PKB naszego kraju ma wynieść 4,4 procent, co sprawi, że pod tym względem będziemy na drugim miejscu wśród krajów unijnych.

REKLAMA

W tegorocznym budżecie założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 procent.

Rynek komentuje

Dane GUS skomentował m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. - Dzisiejsze dane o #PKB pokazują, że w Europie jest raczej pochmurno z przejaśnieniami. Gorzej w Niemczech bo tam gospodarcze niebo zasnute chmurami, co pokazują też dane z ostatnich tygodni. Kilka punktów prawie bezchmurnych - Polska wśród liderów wzrostu - napisał na Twitterze minister, zestawiając polski wzrost z danymi z Niemiec, które pokazały, że w drugim kwartale tamtejsza gospodarka się skurczyła.

Głównym czynnikiem wzrostu w drugim kwartale 2019 roku pozostała konsumpcja, stymulowana transferami społecznymi. Dynamikę PKB silnie wspierały także nakłady brutto na środki trwałe - informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) w komentarzu do danych GUS. Jak napisało MPiT, "z danych płynących z całej gospodarki jasno widać, że gospodarka polska jest silna, a osiągnięcie poziomu wzrostu gospodarczego w 2019 r. zdecydowanie powyżej 4 proc. jest możliwe".

-  W nadchodzących kwartałach dynamika wzrostu będzie niższa z uwagi na spowolnienie w otoczeniu zewnętrznym oraz negatywne efekty statystyczne. Uważamy jednak, że spadki dynamiki w Polsce będą dość łagodne – wzrost PKB w trzecim kwartale dalej oscylować powinien wokół 4,3 proc. rok do roku - wskazują natomiast analitycy ING. - Wysoką dynamikę stabilizować będą wydatki konsumpcyjne napędzane przez programy społeczne rządu. Dynamika wydatków inwestycyjnych powinna sukcesywnie spadać - dodają eksperci.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej