X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister rolnictwa: polska żywność jest bezpieczna. Zarzuty o złej jakości to "insynuacje"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 19:40
Polska żywność jest bezpieczna i wysokiej jakości - zapewnił podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odnosząc się do zarzutów wskazujących na złą jakość sprzedawanych w naszym kraju produktów spożywczych
Polska należy do czołowych eksporterów żywności w UE.
Polska należy do czołowych eksporterów żywności w UE.Foto: Shutterstock.com/gpointstudio

- Pojawiły się krytyczne głosy ze strony znanych polityków opozycji (...) w tym z SLD i PSL. Jeżeli gdziekolwiek usłyszę kłamstwo o polskiej żywności, kłamstwo na temat polskiego rolnictwa (...) natychmiast będę reagował - podkreślił minister.

Zdrowie najważniejsze 

Wymienił także nazwisko Marcina Bustowskiego, prezesa Związku Zawodowego Rolników "Solidarni" i b. wiceministra skarbu, działacza rolniczego Krzysztofa Tołwińskiego.

Bustowski na Facebooku publikuje materiały dotyczące m.in. przekroczenia azotynów i azotanów w mięsie sprzedawanym m.in. przez supermarkety lub na temat złej jakości żywności. 

- Zachodzę w głowę dlaczego przed wyborami pojawiają się osoby i posługują się niesprawdzonymi metodami i urządzeniami (...) i nagle próbują przedstawić społeczeństwu dramatyczny obraz polskiej żywności. Nic ważniejszego niż upilnowanie tej wysokiej jakości nie ma w polityce rządu. To jest być albo nie być jeżeli chodzi o polskie rolnictwo - powiedział Ardanowski.

Dodał, że nie jest bez znaczenia, że urządzenie do badania poziomu azotanów i azotynów jest produkcji rosyjskiej i w dodatku nie przeznaczone do tego celu. Zapewnił, że dla rządu najważniejsze jest zdrowie obywateli. 

System bezpieczeństwa żywności działa dobrze

- Czemu mają służyć tego typu insynuacje, które budzą niepokój, a jednocześnie szkodzą Polsce? - zastanawiał się minister. Jak mówił wszystko co się dzieje w naszym kraju jest analizowane przez konkurentów, którzy chcą wyprzeć nas z rynków albo nie dopuścić do nowych rynków zbytu żywności "posługując się hejtem, fałszem, oszustwem". 

Minister podkreślił, że funkcjonujący w Polsce system bezpieczeństwa jest "akredytowany, uznany i kompatybilny z rozwiązaniami innych krajów unijnych", system bezpieczeństwa żywności, który działa dobrze. 

Zaznaczył, że system ten w przypadkach występujących incydentalnych błędów czy świadomych działań producentów żywności pozwala błyskawicznie reagować. Np. takie incydenty dotyczyły stosowania do żywności tzw. soli wypadowej, „odświeżania wędlin” czy uboju bydła bez nadzoru weterynaryjnego. Zauważył, że jeżeli pojawia się producent, który fałszuje żywność to naraża na szwank wizerunek całej branży. 

Minister powiedział, że żywność w Polsce jest dobrem narodowym i - jak mówił - w oparciu o tę wysoką jakość chcemy budować markę żywności rozpoznawalną na całym świecie. - Szukamy nowych rynków, staramy utrzymać się na dotychczasowych, co także nie jest proste, bo konkurencja jest duża - tłumaczył. Dodał, że Polska nie jest w stanie konkurować z największymi producentami rolnymi wielkością produkcji, dlatego to, co ma wyróżniać naszą żywność, to jej światowa jakość. 

Korzysta konkurencja

- Te działania, które szkodzą Polsce, przynoszą wymierne korzyści konkurentom (...) Polskie rolnictwo jest w sposób trwały skazane na eksport. Jeżeli z jakichś powodów zacznie słabnąć nasz eksport, to problemy przełożą się natychmiast na całą gospodarkę. Musimy wyeksportować z Polski ok. 80 proc. wołowiny, ok. 60 proc. mięsa drobiowego, 40 proc. mleka i jego przetworów, ogromną ilość przetworów owocowo-warzywnych, rzepaku, bo nie jesteśmy w stanie jako 40 mln naród mieszkający nad Wisłą tego wszystkiego zjeść - powiedział szef resortu rolnictwa. 

Minister zauważył, że takie działania osłabiają pozycję na rynkach globalnych, ale też na rynku wewnętrznym, powodując dyskomfort i poczucie zagrożenia dla polskich konsumentów, szkodzą Polsce i rolnictwu. 

Podkreślił, że będzie informował na bieżąco rolników i konsumentów o firmach, które w sytuacji nadwyżek żywności i spadku cen na surowce sprzedawane przez polskich rolników, importują mięso, mleko i jego przetwory. - Chciałbym, żeby ci zajmujący się przetwórstwem mięsa wytłumaczyli (...), dlaczego wolą sprowadzać z zagranicy - powiedział.

PAP, akg 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa zachęca rolników do wspólnych działań, jeśli chcą być konkurencyjni

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 15:00
Tylko konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie w czasach globalizacji i dominacji pośredników - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, odnosząc się w sejmie do projektu ustawy o spółdzielniach rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: w 2019 r. poprawa wizerunku polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 15:00
Poprawa wizerunku polskiej żywności, zwiększenie produkcji rzepaku, a także roślin bobowatych, które mają stopniowo zastępować importowaną, genetycznie modyfikowaną, śrutę sojową - to plany resortu rolnictwa na 2019 rok. Sukcesem roku 2018 - według Jana Krzysztofa Ardanowskiego - była walka z ASF i zwrot akcyzy do paliwa rolniczego.   
rozwiń zwiń