X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Prezes PGNiG: za amerykański gaz nie zapłacimy drożej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 15:18
Nasz kraj zużywa około 16 mld m3 gazu, z czego mniej więcej 4,5 mld m3 pochodzi z krajowych źródeł. Około 10 mld m3 gazu kupujemy w Rosji w ramach Kontraktu Jamalskiego obowiązującego do końca 2022 roku. Stopniowo dywersyfikujemy dostawy błękitnego paliwa - o czym m.in. w Polskim Radiu 24 przypomniał prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Audio
  • Prezes PGNiG Piotr Woźniak mówił na antenie Polskiego Radia 24 - m.in. o konieczności dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz dostępności błękitnego paliwa w naszym kraju. (PolskieRadio 24)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak powiedział szef PGNiG - jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu do Polski "sięgamy po wiarygodnych dostawców", a jednym z nich są Stany Zjednoczone, skąd kupujemy gaz skroplony LNG, który jest regazyfikowany w naszym terminalu w Świnoujściu, tzn. ze stanu płynnego ponownie staje się gazem i jest wtłaczany do naszej sieci przesyłowej.

Polskie ceny za światowymi

Piotr Woźniak pytany, czy za amerykański gaz nie zapłacimy więcej - jak twierdzi opozycja - odparł, że to nieprawda, bo gaz w kontraktach amerykańskich kupujemy taniej niż gaz od Gazpromu. Zauważył, że obecnie mamy na rynku bardzo niskie ceny gazu i "w tej chwili podążamy za cenami rynkowymi".

Dodał, że jeśli ceny na rynku światowym będą spadać, to powinny także spadać na naszym rynku polskim i odwrotnie.

Piotr Woźniak odniósł się także do sprawy dostępności gazu w Polsce, nadal jest bowiem wiele miejsc, do których gaz nie dociera. Przypomniał, że uruchomiony został specjalny program 300 plus, który zakłada, że do końca 2022 roku zostanie zgazyfikowanych kolejnych 300 gmin. To jednak czy potencjalni klienci zdecydują się na przyłączenie "od domu do drogi" - jest już ich decyzją.

Nie wszyscy chcą mieć gaz

Prezes PGNiG podał przykład Podkarpacia, najgęściej zgazyfikowanego rejonu w kraju, gdzie paradoks polega na tym, że aż 20 procent przyłączy do odbiorców jest nieczynnych, gdyż nie decydują się oni na zakup gazu. Gość PR 24 zauważył, iż niektórzy ludzie z wyboru nie chcą gazu - i możliwe, że ma to przyczyny ekonomiczne, uważają oni bowiem, że gaz jest za drogi.

Najważniejsze jest - zdaniem Piotra Woźniaka - aby odbiorca nośnika energii miał wybór, a co ostatecznie wybierze - węgiel, drewno czy gaz "to już jest decyzja indywidualna".

PolskieRadio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gazprom chce renegocjować kontrakt jamalski. Ekspert: to ruch wyprzedzający

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 12:40
Decyzja Gazpromu o renegocjacji kontraktu jamalskiego może być ruchem wyprzedzającym, bo Rosjanie widzą perspektywę ukończenia projektu Baltic Pipe - ocenia \ekspert rynku Wojciech Jakubik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: współpraca z USA jest korzystna. Gaz z Rosji jest dla nas nienaturalnie drogi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 16:36
- Z negocjacjami z Rosją jest tak, że tańszy gaz można mieć na dwa sposoby. Pierwszy to posiadanie zdywersyfikowanych dostaw gazu i nie bycie uzależnionym – to jest sytuacja państw Zachodu. Drugi sposób, to polityczna zależność - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz z serwisu Energetyka24. Polska podpisała umowę na dostawę gazu z USA, co sprawia, że zmniejsza się poziom zależności od dostaw z Rosji.
rozwiń zwiń