X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jerzy Kwieciński: płaca minimalna nie wyhamuje wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 11:55
Podwyżka płacy minimalnej nie wyhamuje procesu inwestycyjnego w firmach - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że nie grozi nam gwałtowny wzrost inflacji ani wyhamowanie wzrostu gospodarczego.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński Foto: PAP/Marcin Obara

Minister wskazał, że podwyżka płacy minimalnej, wbrew temu co sugerują niektórzy eksperci, nie będzie stanowić zagrożenia dla przedsiębiorców, ani nie wyhamuje wzrostu gospodarczego.

Beneficjentami 1,5 mln osób 

Po pierwsze - jak zaznaczył - podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku najpierw do 2600 zł i w kolejnym kroku do 3000 zł brutto, oznacza wzrost o ok. 15 proc., co przy średnim wzroście płac w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób na poziomie 7-8 proc. rok do roku nie jest istotnym obciążeniem dla firm.

Po drugie - jak wskazał - beneficjentami ostatniej decyzji rządu będzie ok. 1,5 mln osób z 16 mln zatrudnionych w Polsce. - Nie jest to więc liczba, która w przypadku wzrostu płac o 250 zł miesięcznie, zdestabilizuje rynek pracy czy zagrozi bytowi firm - powiedział minister.

Zauważył też, że krytycy podwyżki, z reguły zarabiają znacznie więcej, a wielu z nich za 1800 zł netto miesięcznie nie umiałoby się utrzymać.

Potrzebne inwestycje 4.0

- Ta podwyżka jest traktowana jako część procesów rozwojowych i gospodarczych, które rozpoczęliśmy po wyborach w 2015 roku - powiedział. Podkreślił, że już najwyższy czas, żeby Polska przestała być krajem taniej siły roboczej, ponieważ "jeżeli będziemy utrzymali wizerunek kraju o niskich pensjach, to będą przychodzili do nas inwestorzy z przedsięwzięciami o niskiej wartości dodanej".

Podkreślił, że Polska potrzebuje inwestycji związanych z gospodarką 4.0 nakierowanych na robotykę, automatyzację i informatyzację, które umożliwią utrzymanie się na ścieżce szybkiego rozwoju i ogólny wzrost dobrobytu.

Zapytany czy nie obawia się, że podwyżka wyhamuje procesy inwestycyjne w rodzimych firmach, minister powiedział, że średni wzrost inwestycji jest na poziomie około 10 proc. i nie ma podstaw, by twierdzić, że on wyhamuje. Zwłaszcza - jak podkreślił - w firmach zatrudniających powyżej 50 osób, wzrost inwestycji w pierwszym półroczu tego roku wyniósł 19 proc.

Gospodarka ma pracować dla ludzi

Dodał, że małym firmom podwyżkę płacy minimalnej zrekompensuje zmniejszenie obciążeń związanych z ZUS. - Chcemy, żeby mali przedsiębiorcy płacili składki proporcjonalnie do dochodów, czyli ci, którzy zarabiają do 5650 zł płacili ok. 500 a nie jak obecnie sporo ponad 1000 zł - wyjaśnił.

Minister podkreślił też, że Polska jest krajem, w którym udział wynagrodzeń w stosunku do PKB jest jednym z najniższych w UE i wynosi 48 proc. - To oznacza, że nawet jeśli gospodarka rozwijała się szybko, to korzystali na tym właściciele kapitału, a nie pracujący - wskazał.

Dodał, że nawet jeżeli ten udział zaczął w ostatnich latach rosnąć, to i tak jest on o 7-8 punków procentowych niższy niż w krajach wysokorozwiniętych. - Gospodarka ma pracować dla ludzi - podkreślił.

Co z inflacją?

Zapytany o to, jak wzrost płacy minimalnej wpłynie na inflację, Kwieciński powiedział, że "będzie on ograniczony". Odnosząc się do opublikowanych w piątek danych GUS, z których wynika, że inflacja w sierpniu br. wniosła 2,9 proc. rdr wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 2,8 proc. minister powiedział, że inflacja nadal jest w zakresie celu inflacyjnego, wynoszącego 2,5 proc. +/- 1 proc., a jej poziom nie jest szkodliwy dla gospodarki.

Przypomniał, że jeszcze niedawno mieliśmy deflację, która zdecydowanie gorzej wpływała na kondycję przedsiębiorców niż inflacja.

PolskieRadio 24, PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd biorą się w Polsce nierówności dochodowe? 10 proc. najlepiej zarabiających uzyskuje ok. 41 proc. dochodów wszystkich podatników

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 18:30
Nierówności dochodowe występujące w Polsce wpływają na rozwój gospodarczy kraju, choć zdaniem wiekszości ekspertów, są one umiarkowane i akceptowalne społecznie. Resort finansów przeanalizował, jak wygląda to w poszczególnych regionach kraju na podstawie bazy danych z PIT i ZUS-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: polityka niskich płac jest przeciwko interesom pracowników

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:25
- Rozmawiałem z prezesem Narodowego Banku Polskiego i on mi przedstawił pierwsze szacunki, czy to wpłynie źle na gospodarkę. Nic z tych rzeczy - powiedział w radiowej Jedynce Jarosław Kaczyński o planowanym podniesieniu płacy minimalnej. Zarzuty, że po uzależnieniu składek ZUS od dochodu wysokość opłacanych danin wzrośnie, nazwał "oszustwem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaca minimalna w górę. Jakie skutki dla biznesu i dla naszych kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 15:00
Nie milkną komentarze i nie brakuje eksperckich opinii (czasem ze sobą sprzecznych) po tym - jak rząd ogłosił, że do 2020 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. 3000 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: płaca minimalna powinna stale rosnąć, nie ma wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:36
- Za płacę minimalną trudno jest w Polsce przeżyć, ona powinna systematycznie rosnąć – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Ten impuls modernizacyjny, podnoszący produktywność w firmach, nie jest złym pomysłem i jest do udźwignięcia przez większość polskich firm - podkreśliła minister.
rozwiń zwiń