Polacy więcej oszczędzają. Mimo wyższych zarobków wolimy odkładać na trudniejsze czasy
Jak wynika z danych GUS, mimo rosnących dochodów przeciętne wydatki Polaków w 2018 roku realnie spadły. Serwis Bankier.pl pisze, że w okresie dobrej koniunktury wolimy odkładać na przyszłość - w zeszłym roku do skarbonki lub skarpety trafiło 3 na 10 zarobionych złotówek.
2019-10-01, 13:13
Serwis wskazuje, że w zeszłym roku tzw. dochód rozporządzalny wyniósł 1693 złote, o 95 złotych więcej niż rok wcześniej. Jak się jednak okazuje, niechętnie przeznaczamy dodatkowe, zarobione przez nas pieniądze, na nowe wydatki. Zwiększyły się one średnio o 11 złotych, co po uwzględnieniu inflacji oznacza, że realnie były one niższe niż w roku poprzednim.
Wzrosły też kwoty pieniędzy, które odkładamy na przyszłość. W 2017 roku oszczędzaliśmy miesięcznie średnio 422 złote. Rok później było to już 506 złotych.
Kto wydaje, kto oszczędza
Na bieżące wydatki mniej przeznaczali mieszkańcy wsi i małych miast, z kolei ludzie z większych ośrodków niemal cały przyrost dochodu przeznaczali na bieżące wydatki.
Serwis zwraca też uwagę na rosnące od trzech lat wydatki na żywność i alkohole - udział tych produktów w wydatkach wzrósł z 24,3 do 24,8 procent. - I chyba nie ma co oczekiwać, że w tym roku trend zostanie przerwany, ponieważ ceny żywności mocno rosną - podsumowuje Bankier.pl
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Bankier.pl, md
REKLAMA