X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

A. Abramowicz o udogodnieniach dla firm: to "pas startowy" dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:50
Przez ostatnie lata bardzo wiele zrobiono dla mikro i małych firm, które dzięki wprowadzonym rozwiązaniom - otrzymały ogromną przestrzeń do prowadzenia działalności gospodarczej - ocenia Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Podczas rozpoczętego w środę w Katowicach 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Rzecznik wyliczał zmiany w prawie i udogodnienia, z jakich mogą obecnie korzystać mikro i małe firmy - wśród nich obniżkę podatku CIT, podniesienie kwoty jednorazowej amortyzacji czy zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne w ciągu pierwszego pół roku działania nowej firmy.

- To tzw. pas startowy, dający możliwość spróbowania swoich sił w biznesie bez większych konsekwencji podatkowych. Przez pół roku przedsiębiorca może otworzyć firmę, nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne i może spróbować znaleźć swoją niszę. To bardzo ważna sprawa, bo zachęca do tego, żeby działać - mówił Abramowicz, oceniając, iż obecny system ryczałtowego ZUS-u nie zachęca do takich prób biznesowych.

https://www.polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2385009,Katowice-Europejski-Kongres-MSP-Mniejszy-biznes-to-juz-dwie-trzecie-PKB-Polski

Inne korzystne dla przedsiębiorczych rozwiązanie dotyczy osób np. dorabiających drobnymi usługami czy sprzedażą domowych wyrobów. - Dzisiaj każdy, kto próbuje sobie dorobić w działalności gospodarczej, a jego obroty nie przekraczają połowy najniższego wynagrodzenia, może to robić bez żadnej rejestracji działalności gospodarczej - przypomniał Rzecznik.

Jego zdaniem, po obniżce podatku CIT do 9 proc. możliwe są dalsze kroki w tym kierunku.

- Myślę, że ten eksperyment na pewno się powiedzie i zobaczymy dobre skutki obniżenia podatku CIT. Być może rząd pójdzie dalej w obniżaniu tego podatku (…) poniżej obecnych 9 proc., ale to jest już dzisiaj realna pomoc dla tych spółek - dodał.

Dla pracodawców w małych firmach nie bez znaczenia jest też obniżka podatku PIT dla pracowników do 17 proc. oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku, co daje realny wzrost wynagrodzeń w firmach. Dla osób poniżej 26 lat podatek dochodowy został zniesiony. - Klin podatkowy jest obniżany; być może jeszcze za wolno, być może warto byłoby przyspieszyć, ale ewidentnie widzimy, że te działania są prowadzone - wskazał Rzecznik.

Istotne dla firm jest również podniesienie kwoty jednorazowej amortyzacji, która długo była na poziomie 3 tys. zł. Obecnie jest to 10 tys. zł, a dla maszyn i urządzeń 100 tys. zł, zaś dla inwestycji w sferze badań i rozwoju – do 100 proc. - To jest ewidentna zachęta do inwestowania - przekonywał Abramowicz.

https://www.polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2368952,Fundacje-rodzinne-zbuduja-kapital-krajowych-firm-Ruszaja-konsultacje

Szansą dla małych i średnich firm - jego zdaniem - są też nowe zasady wspierania inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki którym ze wsparcia może skorzystać nawet mały warsztat, niegdyś pozbawiony możliwości wejścia do specjalnej strefy ekonomicznej.

Ułatwieniem dla firm rodzinnych było przyjęcie Ustawy o sukcesji, a także Ustawy o likwidacji zatorów płatniczych, która ma spowodować, że duże firmy przestaną kredytować się, wydłużając terminy płatności wobec małych i średnich dostawców. Ustawa przewiduje maksymalnie trzymiesięczny termin płatności, a w relacjach z urzędami - miesięczny.

Kolejne zmiany ma rekomendować działająca przy Rzeczniku Rada Przedsiębiorców, skupiająca obecnie 155 organizacji gospodarczych - w czwartek Rada zbierze się w Katowicach, w ramach 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich izb administracji skarbowej.

- Chcemy rozpocząć dialog między przedsiębiorcami a administracją skarbową. W dużej części są to ludzie, którzy rozumieją, że przyszły nowe czasy i nie da się tak jak kiedyś. Tylko są pewne ograniczenia i przyzwyczajenia (…) - pokażemy bez żadnych osłonek nagą prawdę, jeżeli chodzi o realizację przez część urzędników skarbowych Konstytucji Biznesu - mówił Abramowicz.

https://www.polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2370627,A-Abramowicz-o-zmianie-w-skladkach-na-ZUS-od-firm-nikt-nie-straci

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zachęcał zgromadzonych w Katowicach przedstawicieli firm, by zgłaszali mu swoje postulaty i problemy. Przekonywał, że ustawa, na podstawie której działa Rzecznik, daje mu narzędzia, by skutecznie bronić mikro, małych i średnich firm.

Rzecznik zapowiedział dalsze działania na rzecz odejścia od ryczałtowego ZUS-u.

- 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o małym ZUS-ie, teraz rząd zapowiedział zmodyfikowanie jej jeśli chodzi o dochód, ale na dzień dzisiejszy obejmie ona ok. 250-300 tys. przedsiębiorców, a płacących pełne składki na ZUS jest 1,2 mln. Zostaje nam jeszcze 900 tys. Obiecuję państwu, że ten bój, który rozpoczęliśmy, skończymy zwycięstwem, czyli będziemy mieli taki system, jak jest w Europie, a nie (...) taki, który uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w takim stopniu, w jakim można byłoby ją prowadzić, gdyby ryczałtowego ZUS-u w takiej wysokości nie było - zadeklarował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

ekmsp.eu, PAP, PolskieRadio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundacje rodzinne zbudują kapitał krajowych firm. Ruszają konsultacje

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 17:54
Fundacje rodzinne posłużą budowie kapitału polskich firm i wzmocnieniu rodzimych marek - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak, ogłaszając początek konsultacji społecznych nad nowym rozwiązaniem prawnym umacniającym sukcesję firm rodzinnych
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Abramowicz o zmianie w składkach na ZUS od firm: nikt nie straci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 17:55
Uzależnienie składek na ZUS od dochodów, w przypadku małych przedsiebiorców - to jedna z propozycji PiS, ktora padła w obecnej kampanii wyborczej. Pomysł ten komentował w wywiadzie dla naszego portalu Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": niższy PIT i ryczałt wsparciem dla małych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 16:40
Limit przychodów uprawniających do rozliczenia ryczałtowego zostanie podwyższony z 250 tys. euro, do 2 mln euro. Limit do korzystania z jednej z najniższych w Europie 9 proc. stawki CIT wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro. 1 mld zł zostanie przeznaczony z budżetu na wsparcie dla firm innowacyjnych. To rozwiązania z Paktu dla Przedsiębiorców PiS, które goście "Rządów Pieniądza" - Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i red. naczelny Gazety Bankowej Maciej Wośko - ocenili jako jednoznacznie sprzyjające małym i średnich firmom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice: Europejski Kongres MŚP. Mniejszy biznes to już dwie trzecie PKB Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 14:30
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw z woj. śląskiego szuka odpowiedzi na wyzwania regionu, ale też stara się działać przy tym globalnie, np. otwierając przedstawicielstwa na całym świecie - deklarują organizatorzy 9. Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach, który potrwa do 18 października.
rozwiń zwiń