X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Cudzoziemcy zasilają składkami ZUS. Wpłat o 100 mln złotych więcej niż wypłat

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 14:46
Coraz więcej cudzoziemców pracujących w Polsce jest zarejestrowanych w systemie ubezpieczeń społecznych. Jak wynika z ostatnich danych ZUS składki na ubezpieczenia odprowadzane są od ponad 665 tysięcy obcokrajowców - powiedział Polskiemu Radiu  rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
Audio
  • Krzysztof Cieszyński - rzecznik prasowy ZUS w woj. pomorskim - o cudzoziemcach pracujących w Polsce i zarejestrowanych w systemie ubezpieczeń społecznych. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Dokładnie na koniec września było ich 665,6 tysięcy. Blisko 500 tysięcy to obywatele Ukrainy, 40 tysięcy to obywatele Białorusi, 10 tysięcy to Gruzini.

Kolejne miejsca zajmują Mołdawianie i obywatele Rosji. W sumie od końca czerwca do końca września w ubezpieczeniach społecznych przybyło 20 tysięcy obcokrajowców.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Zagraniczni pracownicy zasilają ZUS. Najbardziej Ukraińcy

Od początku roku zaś do końca września ubezpieczonych cudzoziemców przybyło ponad 100 tysięcy - poinformował rzecznik ZUS-u.

Są również pracownicy z bardzo odległych krajów i jak wyjaśnia Krzysztof Cieszyński - rzecznik prasowy ZUS w województwie pomorskim - tam ubezpieczeni są obywatele pochodzący ze 129 państw między innymi z Urugwaju, Laosu, Sri Lanki a nawet jeden obywatel z Watykanu.

- Tak duża różnorodność bierze się stąd, że czasami z danego kraju jest jeden, dwóch czy trzech pracowników - podkreślił Cieszyński.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pracuję i zatrudniam legalnie - Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia, że większość ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na etacie czy to na budowach czy jako obsługa w sklepach. W dalszej kolejności pracują w oparciu między innymi o umowy zlecenia a część z nich zakłada też własną działalność gospodarczą.

Zwrócił też  uwagę, że rośnie świadomość osób zza granicy co do konieczności ubezpieczania się. Daje to gwarancję, że w razie wypadku czy niezdolności do pracy a także macierzyństwa nie zostaną pozostawieni samym sobie. Rzecznik tłumaczy, że cudzoziemcom, którzy są ubezpieczeni społecznie rodzi się coraz więcej dzieci.

Rocznie wypłaca im się w granicach między 200 a 300 milionów złotych świadczeń takich jak zasiłki, w tym zasiłki macierzyńskie. Wpłat do systemu ubezpieczeń społecznych w porównaniu z wypłatami świadczeń jest jednak więcej o ponad 100 milionów - mówił Wojciech Andrusiewicz.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] ZUS wysyła indywidualne prognozy wysokości przyszłych emerytur. Czego można się z nich dowiedzieć?

Rzecznik podkreślił, że każdy kto legalnie pracuje i legalnie zamieszkuje w Polsce nabywa prawa do wszystkich świadczeń związanych z zamieszkiwaniem, w tym do świadczenia "Rodzina 500 Plus" czy wyprawki szkolnej.

IAR, PolskieRadio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Więcej emerytów, a wpływy do ZUS większe. Bo przybywa nowych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 16:35
Wcześniejszy wiek emerytalny, który spowodował odejście na emeryturę ponad 470 tys. pracowników, nie zdemolował finansów ZUS. Do systemu wpłynęło o 7 mld zł ze składek więcej. Luka została wypełniona dzięki poprawie na rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczni pracownicy zasilają ZUS. Najbardziej Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 14:30
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że już niemal 610 tys. cudzoziemców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To ponad pięć razy więcej, niż na początku 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik ZUS: nastawienie ludzi do korzystania ze zwolnień lekarskich

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 08:30
 - Najczęstsza przyczyna korzystania ze zwolnień lekarskich to wcale nie jest choroba. Statystyczne zwolnienie lekarskie wiąże się z ciążą porodem i połogiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracuję i zatrudniam legalnie - Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 08:32
- "Pracuj legalnie" to hasło Państwowej Inspekcji Pracy, precyzujemy to. Państwowa Inspekcja Pracy stawia na akcent typowo pracowniczy, my zwracamy się też do przedsiębiorców, czyli "zatrudniam legalnie" - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń