Piotr Dardziński: polskie firmy wydają coraz więcej na badania i rozwój
Jak mówił w radiowej Jedynce Piotr Dardziński - prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz - nakłady na badania i rozwój to jest ten rodzaj inwestycji przeprowadzanych przez przedsiębiorców, który przynosi najlepsze efekty dla gospodarki, bo tworzy nowe technologie, czyli takie, na których osiąga się najwyższe marże. To przekłada się również na dobrze płatne miejsca pracy.
2019-11-06, 12:02
Posłuchaj
Wartość nakładów na badania i rozwój w ujęciu rocznym wzrosła o blisko 25 procent, a innowacyjne projekty dotyczą zarówno zaawansowanych technologii laboratoryjnych jak i prostszych rozwiązań na poziomie firmy.
Polityka rządu - powiedział Piotr Dardziński - kładzie nacisk na wzmocnienie przedsiębiorców, którzy chcą "ryzykować i inwestować w prace badawczo-rozwojowe".
Służą temu, dodał, uchwalone ustawy o ulgach podatkowych, które obecnie wynoszą 100 proc. Dzięki temu rośnie liczba przedsiębiorstw prowadzących badania i rozwój, Jest ich już prawie 6 tys.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Miliardy złotych dla firm na prace badawczo-rozwojowe
Badania pokazują też - mówił gość radiowej Jedynki - że z ulg na badania i rozwój korzystają nie tylko duże polskie firmy, ale również mali i średni przedsiębiorcy, zatrudniający ponad 266 tys. pracowników, którym płacą za ambitne projekty oraz pracę, która "jest wartością dodaną".
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Raport: w latach 2008-15 Polska światowym liderem w dynamice wydatków firm na B+R
Jak zauważył prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz - innowacje dotyczą różnych projektów, zarówno zaawansowanych technologicznie (np. przemysł kosmiczny), jak również innowacji "na poziomie przedsiębiorstwa", czyli ulepszanie technologii, z których te przedsiębiorstwa już obecnie korzystają.
REKLAMA
Justyna Golonko, "Jedynka", PR24, akg
REKLAMA