X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Miliardy złotych dla firm na prace badawczo-rozwojowe

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 14:45
Jeszcze w tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi sześć nowych konkursów dla firm zainteresowanych dofinansowaniem prac badawczo-rozwojowych - ogłosił w środę w Piasecznie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wsparcie w tym roku wyniesie 3,93 mld zł.
Jeszcze w tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi sześć nowych konkursów dla firm zainteresowanych dofinansowaniem prac badawczo-rozwojowych.
Jeszcze w tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi sześć nowych konkursów dla firm zainteresowanych dofinansowaniem prac badawczo-rozwojowych.Foto: shutterstock, nd3000

Wicepremier podkreślił, że pieniądze te mają "jak najszybciej" trafić do polskich firm i polskich instytutów naukowych, po to, by jak najszybciej zaczęły pracować na rzecz zmiany kształtu naszej gospodarki".

3,93 mld zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój

Chodzi o 3,93 mld zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którymi zarządza NCBR.

"Nowe konkursy z oferty programowej NCBR stwarzają przedsiębiorcom korzystne warunki dla rozwoju potencjału innowacyjnego, a właśnie takie inicjatywy wspierające współpracę nauki i biznesu są fundamentem rozwoju nowoczesnej polskiej gospodarki" – mówił Gowin.

W 2019 r. sześć konkursów, w tym na badania dotyczące technologii kosmicznych oraz tworzyw sztucznych

Dodał, że w ramach flagowego programu NCBR „Szybka Ścieżka” w 2019 roku ma być przeprowadzonych sześć konkursów. Zaznaczył, że wśród nich będą dwie "mniejsze szybsze ścieżki adresowane do konkretnych branż". Pierwsza - jak wyjaśnił - będzie dedykowana projektom z zakresu technologii kosmicznych (z budżetem 300 mln zł), druga - technologii tworzyw sztucznych (z budżetem 180 mln zł). Oba konkursy mają być ogłoszone 15 lipca.

Projekty sektorowe ważne dla całych branż

Według obecnej na środowym spotkaniu w Piasecznie minister przedsiębiorczości i i technologii Jadwigi Emilewicz, tzw. projekty sektorowe mają pozytywny wpływ na rozwój całej branży - bo, jak mówiła - animują współpracę pomiędzy uczestnikami.

− Efekty tak zgłaszanych projektów, dzięki synergii, będą zdecydowanie lepsze - wskazała szefowa MPiT.

Możliwość dofinansowania konsorcjów naukowych

Zwróciła uwagę na możliwość wspólnego występowania konsorcjów naukowo-przemysłowych.

− Niezmiernie ważne jest przechodzenie od prostej współpracy do kooperacji, bo to pozwala na tworzenie złożonych produktów, które (...) wejdą na globalny rynek - podkreśliła.

Emilewicz podkreśliła, że skrócenie i uproszczenie procedur aplikacyjnych w ramach "szybkiej ścieżki" a także zmniejszenie tzw. wkładu własnego, ma zachęcić małe i średnie firmy do inwestowania w badania i rozwój.

Minister zauważyła, że branża kosmiczna, która dziś może pochwalić się dużymi osiągnięciami, takimi jak np. zaprojektowanie i wyprodukowanie nowoczesnych satelitów czy technologii wykorzystywanych m.in w medycynie, produkcji żywności czy telekomunikacji, jest ważna dla rozwoju polskiej gospodarki. Z kolei innowacje w branży tworzyw sztucznych umożliwiają np. tworzenie produktów lżejszych, odporniejszych na działanie czynników atmosferycznych, tańszych.

Obecna na spotkaniu wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska - Jedynak powiedziała, że złożone przez przedsiębiorców projekty będą mogły być poprawiane w trakcie oceny, po to, by "jak najwięcej wniosków było dobrze przygotowanych", żeby nie zostały odrzucone ze względów proceduralnych.

„Szybka Ścieżka” dla ulepszonych produktów i usług

O dofinansowanie we wszystkich konkursach "szybkiej ścieżki" mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy przedstawią projekty umożliwiające wprowadzenie na rynek ulepszonego lub nowego produktu, usługi lub procesu. W 2018 roku w ramach "szybkiej ścieżki" złożonych zostało 1238 wniosków z czego podpisano 303 umowy na łączną kwotę 1,8 mld zł.

W IV kwartale nabory do konkursu dla firm z branży gamingowej

Szef NCBiR Wojciech Kamieniecki, że IV kwartale tego roku ogłoszony będzie konkurs dla firm z branży gamingowej. Jego celem ma być wsparcie projektów B+R w zakresie gier wideo czy zastosowania sztucznej inteligencji. Budżet programu to 100 mln zł.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: badania rozwój firmy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak