X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": na tle Europy różnice w płacach Polek i Polaków są niewielkie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 10:50
Polska w rankingu zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn wypada dobrze - luka to tylko ok. 7 proc.  Europejska średnia to 16 proc. W opinii gości "Rządów Pieniądza" Marka Kłoczko, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej i Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, wynika to z potrzeb rynku pracy, wysokich kwalifikacji polskich kobiet i uwarunkowań kulturowych. W minionym tygodniu obchodzony był Europejski Dzień Równych Płac.
Audio
  • Gośćmi "Rządów Pieniądza" byli Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Rozmowę prowadziła Anna Grabowska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Herrndorff

- U nas dużo mówi się o różnicy płac, ale jeżeli przyjrzeć się danym (…) to wypadamy bardzo dobrze, jesteśmy na piątym miejscu w UE. W polskiej mentalności nie ma tego różnicowania, a ewentualnie przychodzi ono z dużymi międzynarodowymi korporacjami - mówił Marek Kowalski.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rządy Pieniądza o sytuacji kobiet na rynku pracy

Gorzej wypadamy jeśli chodzi stanowiska kierownicze kobiet. W zarządach spółek to zaledwie 8-9 proc.

Odnosząc się do tej statystyki Marek Kłoczko zauważył, że w Polsce jest jeden z najwyższych na świecie odsetek kobiet prowadzących firmy.  

- Jak widać polski kobiety wolą same rządzić niż być w układzie korporacyjnym - ocenił gość audycji.

Inny poruszony w "Rządach Pieniądza" temat dotyczył aktywności inwestycyjnej polskich firm. Według  danych GUS latach 2016-2018 wykazało 26,1 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 21 proc. usługowych. Rośnie też liczba inwestycji innowacyjnych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] CBOS: kobiety świadome, że na rynku pracy nie ma pełnego równouprawnienia

W opinii Marka Kowalskiego nie jest to poziom zadowalający.

- Tylko ok. 1 proc. PKB w Polsce przeznacza się na innowacje, podczas gdy w UE średnio 2 proc. PKB - zauważył gość audycji. W jego opinii problemem jest w tym wypadku ciągle niewielka współpraca biznesu z nauką i niejasne przepisy pozwalające na odliczenie wydatków innowacyjnych od podatku.

Marek Kłoczko ocenił, że w Polsce niewiele małych i średnich firm przeznacza pieniądze na badania i rozwój. Raczej skupiają się na nowych produktach czy poszukiwaniu nowych rynków.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kobiety czują się niedoceniane w pracy 

Goście rozmawiali również o nowych przepisie Kodeksu Pracy pozwalającym szybciej przywrócić do pracy pracownika, który został zwolniony, uznał t za niesłuszne i wystąpił do sądu o przywrócenie do pracy.

Nie będzie już musiał czekać do zakończenia procesu, który potrafił trwać nawet kilka lat, a przez ten czas pracownik nie miał dochodów. W efekcie znacznie większy sens miało odszkodowanie.

"Rządy Pieniądza", PR24, Anna Grabowska, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety czują się niedoceniane w pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 07:04
58 proc. pracownic uważa, że jest im znacznie trudniej awansować niż mężczyznom - wynika z badania portalu Infopraca.pl, przywołanego w poniedziałek przez "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBOS: kobiety świadome, że na rynku pracy nie ma pełnego równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:57
Coraz więcej kobiet czuje, że ma takie same szanse na rynku pracy jak mężczyźni na tych samych stanowiskach – wynika z najnowszego raportu CBOS. Większość nie ma jednak złudzeń, że w kwestii zarobków jest daleko od równouprawnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: rynek pracy pod coraz większą presją

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 10:33
Gośćmi audycji Rządy Pieniądza na antenie Polskiego Radia 24 byli: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Rafał Sadoch z mBanku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza o sytuacji kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 11:11
O sytuacji kobiet, ich miejscu w firmach oraz gospodarcze, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń