X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program Kolej Plus przyjęty. Władze chcą przywracać lokalne połączenia kolejowe

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 09:11
Rząd przyjął program Kolej Plus. Umożliwi on połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które takie połączenia utraciły, ale będzie można też zbudować nowe.
Audio
  • Program Kolej plus przyjęty. Władze chcą przywracać lokalne połączenia kolejowe (Aleksandra Tycner/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa KAMONRAT

Program jest adresowany do samorządów - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Dodał, że w ramach programu wybranych zostało około 20 połączeń, "interesujących" z punktu widzenia resortu, ale Kolej Plus ma charakter konkursu, w związku z czym zainteresowane gminy mogą się same zgłaszać z prośbą o udział i wsparcie.

Problem z transportowymi białymi plamami

Krystian Kowalewski, ekspert Instytutu Jagiellońskiego powiedział, że rząd dostrzega problem białych plam na mapie transportowej Polski. Te białe plamy to miasta i regiony, które są częściowo odcięte od transportu kolejowego. 

- Mówimy tutaj o kwocie 6,6 mld zł, dzielonej na dwa strumienie. 5,6 mld zł trafi bezpośrednio do PKP PLK, a kwotą ponad miliarda złotych zostaną dokapitalizowane samorządy. Jak rozumiem, w ramach programu Kolej Plus decyzje odnośnie tego, które decyzje będą dofinansowane, będą podejmowane przez PKP PLK we współpracy z samorządami - wyjaśnia ekspert.

Rząd chce odwrócić trend

Program Kolej Plus to odwrócenie trendu, obserwowanego w Polsce właściwie od 1989 roku, kiedy odsuwano małe miasta od infrastruktury kolejowej - zauważa Zbigniew Szafrański, kolejarz z zawodu, wykształcenia i zainteresowań, były prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Jak dodaje, w latach 1991-2002 ruch pasażerski zawieszono na ponad 6300 kilometrach linii i była to "prawdziwa rzeź". 

Podróżni w czasie podróży niechętnie zmieniają środek transportu - wskazuje Zbigniew Szafrański, zastrzega jednak, że nie wszędzie opłaca się doprowadzać sieć kolejową. Z tego powodu - jego zdaniem - władze i spółki transportowe powinny skupić się na jak najlepszej integracji kolei i innych środków transportu, np. autobusów.

Niemniej obszary kolei głównych i regionalnych powinny się uzupełniać. Ponadto transport szynowy jest alternatywą dla ruchu samochodowego i dużo korzystniejszy także z punktu widzenia ochrony środowiska i klimatu.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: infrastruktura kolej

Czytaj także

Koleją w Tatry szybciej i wygodniej. UE dofinansuje modernizację trasy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 17:15
Będzie unijne dofinansowanie dla modernizacji linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego. W Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie podpisano umowę o wsparciu w wysokości ponad 715 milionów złotych. Pokryje to prawie połowę wydatków na inwestycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Trammer: w kolejnictwie jest jeszcze sporo do nadrobienia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 20:35
– Pierwsze symptomy polityki opartej na likwidowaniu połączeń kolejowych zaczęły się w latach 80. w ślad za słowami gen. Jaruzelskiego, który stwierdził, że należy likwidować to, co nierentowne – powiedział Karol Trammer, wydawca dwumiesięcznika "Z biegiem szyn". – Dziś czterokrotnie mniejsza Austria notuje taką samą liczbę podróży kolejowych co Polska – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewitalizacja i wsparcie dla samorządów. Rząd przyjął projekt zmian na kolei

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:32
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej, nieeksploatowanych lub wygaszanych linii i która będzie wspierać program Kolej+ - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
rozwiń zwiń