X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Impact Fintech'19": cyfrowa gospodarka musi być oparta na bezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 15:34
- Dopiero na takich fundamentach jak niskie podatki, proste prawo, swobodna konkurencja i innowacje można budować rozwój Polski oraz myśleć o "polskim państwie dobrobytu" i programach społecznych - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, podczas otwarcia pierwszego dnia konferencji "Impact Fintech’19" w Katowicach.    
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Fintech'y to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż technologicznych, specjalizujących się w produktach i usługach finansowych. Kluczowymi hasłami tegorocznego "Impact Fintech'19" było zaufanie, zrównoważony rozwój oraz cyfrowa chmura obliczeniowa. Na konferencji zaprezentowano nowe trendy dotyczące  cyfrowej transformacji bankowości, płatności mobilnych oraz pożyczek pozabankowych. Ponad 200 prelegentów przez dwa dni omawiało najważniejsze problemy ze świata fintech'ów.

Jak zachować bezpieczeństwo i zaufanie klientów w gospodarce cyfrowej?

Głównym tematem konferencji "Impact Fintech’19" było cyfrowe zaufanie (ang. digital trust). Uczestnicy debat zastanawiali się, jak budować gospodarkę cyfrową oparto o bezpieczeństwie, gdy wprowadzane są tak przełomowe technologie jak: sztuczna inteligencja (AI), open banking, virtual identification, robotyzacja etc. Ekspertom zależało  na utrzymaniu obecnego poziomu innowacyjności polskiego systemu finansowego, ale w takich sposób, aby nowe technologie nie wpływały na poziom bezpieczeństwa klientów.  

-W Polsce funkcjonuje już blisko dwieście podmiotów sektora fintech, które obejmują wszystkie główne, znane na świecie segmenty tego rynku. Najliczniej reprezentowaną grupą są firmy wyspecjalizowane w obszarze płatności oraz finansowania. W porównaniu do zeszłego roku liczba podmiotów operujących w ramach fintech'ów zwiększyła się o około 70, co świadczy o bardzo szybkim rozwoju tego sektora. Jego przyszłość zależy przede wszystkim od zaufania klientów, otoczenia regulacyjnego i wsparcia rządowego – powiedziała minister ds. przedsiębiorczości i rozwoju Jadwiga Emilewicz.


Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy dzień #Impactfintech19 w Katowicach. Działo się! 💳🔥😎https://t.co/PpGSKdo7rs

— ImpactCEE (@ImpactCEE) December 5, 2019

Państwo powinno zachęcać do inwestycji w gospodarkę cyfrową

-Bez szacunku dla ludzi przedsiębiorczych i utalentowanych, nie ma mowy o dalszym rozwoju Polski. Bez wsparcia dla naszych firm, nie ma mowy o dalszym rozwoju Polski. Bez inwestowania w nowe technologie i innowacje, nie ma mowy o dalszym rozwoju gospodarczym Polski. Nie ma też mowy o skutecznym udziale w globalnym wyścigu konkurencyjnym, o zatrzymywaniu ucieczki najzdolniejszych Polaków za granicę, o inwestowaniu dalszych znaczących środków w edukację czy służbę zdrowia, nie ma też mowy o transferach socjalnych – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina nadchodzi czas, w którym nagłaśniane będą różne "zabobony gospodarcze", tymczasem kluczowe jest docenianie roli przedsiębiorców - bez tego dojdzie nie tylko do spowolnienia gospodarczego, albo wręcz do cofania się w rozwoju. -Pewnego dnia obudzimy się jako społeczeństwo stare i biedne, wykluczone z nowoczesnego świata, społeczeństwo cyfrowych niewolników – przestrzegał wicepremier Jarosław Gowin. 

 

Fintechy małe i duże

Fintech'y to firmy wykorzystujące nowe technologie i innowacje w obszarze usług finansowych. Ich głównym celem jest konkurowanie z tradycyjnymi instytucjami i pośrednikami w świadczeniu tych usług. Ale wiele z tych firm nawiązuje z bankami i firmami ubezpieczeniowymi ścisłą współpracę, świadcząc na ich rzecz specjalistyczne usługi. Fintech'y to zarówno małe start-upy, jak i firmy o ugruntowanej pozycji, które starają się zmienić sposób świadczenia lub rozszerzyć wykorzystanie usług finansowych.

 Naszą siłą sztuczna inteligencja

W Polsce, w tym roku, aktywnie działalność prowadzi ponad 190 fintech'ów. Oznacza to, że rynek rozwija się bardzo dynamicznie, a nasz kraj staje się coraz lepszym środowiskiem dla ich rozwoju mimo silnej konkurencji innych ośrodków.

 

 Fintech'y stanowią nieodłączny i jeden z najważniejszych elementów rynku startup'ów. Najnowszy raport "The Polish Tech Scene. 5 years" opracowany przez Fundację Startup Poland i opublikowany podczas katowickiej konferencji pokazuje, że siłą rodzimych startup'ów jest sztuczna inteligencja. Co piąta firma deklaruje, że rozwija lub wykorzystuje technologie związane z uczeniem maszynowym lub sieciami neuronowymi. Na kolejnych miejscach znalazły się rozwiązania analityczne i badawcze (14 proc.) oraz technologie finansowe (11 proc.). Co dziesiąty startup wierzy, że zostanie unikalnym na rynku „jednorożcem”.

 

 Z roku na rok, coraz lepiej oceniana jest także współpraca fintech'ów z korporacjami. Aż 38 proc. startup'ów zadeklarowało, że w ramach swojej działalności nawiązało takie relacje biznesowe. Jednocześnie aż 71 proc. oceniło współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. I chociaż rynek „dużych” dojrzał do kupowania innowacji od polskich startup'ów, to nadal bardzo niewiele korporacji inwestuje w startup'y, choćby przez fundusze typu venture capital.

 Współpraca na linii korporacja – startup, nie zawsze sprowadza się do przejęcia udziałów i technologii przez rynkowych gigantów. W stosunku do 21 proc. startup'ów korporacje pozostają strategicznym klientem, natomiast 12 proc.z nich  korzysta ze wsparcia korporacji przy promocji swoich produktów. W przypadku 10 proc. podmiotów współpraca opiera się na wspólnych projektach marketingowych i PR-owych.– Wiele wskazuje na to, że rok 2019 okaże się rokiem rekordowym z punktu widzenia kapitału pozyskiwanego oraz inwestowanego przez polską branżę startup'ową. Przełamana zostanie granica 1 miliarda złotych, a przykłady tegorocznych, największych rund inwestycyjnych pokazują jasno, że polski rynek awansuje do wyższej ligi – podkreślała Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland.

 

— Gospodarka - Polskie Radio (@Gospodarka_PRSA) December 5, 2019

 

PolskieRadio24/PAP/Sławomir Dolecki/SW