X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szybko spada koszt produkcji energii wiatrowej i słonecznej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 11:02
Ministerstwo Energii zweryfikowało niedawno "Politykę energetyczną Polski do 2040 r. – strategię rozwoju sektora paliwowo-energetycznego (PEP2040)". W dokumencie ocenia się, że wyznaczony Polsce ogólny 15-proc. udział OZE w miksie energetycznym w roku 2020 ma szanse być zrealizowany.  
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii jest jednym z trzech priorytetowych obszarów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Ogólnounijny cel na 2020 r. wynosi 20 proc. Ubiegły rok Polska zamknęła na poziomie 10,9 proc.

Przed nami roztacza się jednak pozytywna perspektywa, ponieważ fotowoltaika rozwija się bardzo szybko, natomiast w ciągu kilka lat na naszych wodach Bałtyku zaczną powstawać ogromne farmy wiatrowe.

Już dzisiaj udział energii odnawialnej w ciepłownictwie i chłodnictwie wynosi 14,6 proc., natomiast w energetyce – 13,9 proc. Najtrudniejsza sytuacja jest w transporcie, gdzie energia odnawialna stanowi zaledwie 3,6 proc. zużywanej energii. Biorąc jednak pod uwagę zaplanowane w 2019 i w 2020 r. aukcje na zakup energii elektrycznej z OZE oraz znaczące wsparcie energetyki prosumenckiej, optymizm twórców opracowania ma uzasadnienie.

Sytuacja komplikuje się w dłuższej perspektywie. W roku 2030 Unia oczekuje od nas 32 proc. udziału OZE w bilansie energetycznym. Ministerstwo Energii racjonalnie ocenia nasze możliwości na 23 proc., jednak przy założeniu, że uda się nam pozyskać dodatkowe środki unijnych na sprawiedliwą transformację. W roku 2040 – zgodnie z prognozami – Polska powinna dojść do poziomu 28,5 proc.

Na wiele lat skazani na węgiel 

W najbliższych latach wzrost wykorzystania OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej utrzyma się na stabilnym poziomie, a jego dynamika zwiększy się po 2025 r., ze względu na spodziewane osiągniecie dojrzałości technologiczno-ekonomicznej poszczególnych technologii. Szacuje się, że w 2030 r. udział OZE w elektroenergetyce wyniesie ok. 32 proc., a w 2040 r. blisko 40 proc.

Do wzrostu udziału OZE w elektroenergetyce przyczyni się przede wszystkim wykorzystanie energii słonecznej oraz energii wiatru, w mniejszym stopniu hydroenergii oraz biomasy i biogazu. W tym czasie udział węgla powinien zostać ograniczony do poziomu nie przekraczającego 60 proc. Dzisiaj węgiel to niemal 77 proc. wśród wszystkich wykorzystywanych nośników energii i według projektu "Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030", jeszcze przez wiele lat węgiel kamienny będzie zajmował tak wysoką pozycję.

Najdynamiczniej rozwijającym się obecnie sektorem energetyki odnawialnej jest fotowoltaika. Z końcem października moc wszystkich instalacji solarnych w Polsce przekroczyła 1 GW, co wydaje się niewiele, jednak jeszcze pięć lat temu elektrownie słoneczne w naszym kraju generowały moc na poziomie 21 MW, a dwa ostatnie lata to roczne przyrosty mocy przekraczające 150 proc.

Głównym atutem tej technologii jest dobra zależność między intensywnością nasłonecznienia a dobowym popytem na energię elektryczną oraz zwiększona generacja w okresie letnim skorelowana z zapotrzebowaniem na chłód. Ocenia się, że źródła fotowoltaiczne osiągną dojrzałość ekonomiczno-techniczną po 2022 r.

Najbardziej optymistyczny scenariusz rozwoju sektora PV zakłada projekt "Polityki Energetycznej Polski do 2040 r." – łączna moc instalacji ma wynieść ponad 20,2 GW w 2040 r. Według tych założeń w 2040 r. fotowoltaika będzie stanowić około 25 proc. mocy zainstalowanej.

Ale odnawialne źródła energii to nie tylko czyste powietrze i brak kar za emisję CO2 oraz NOx, co oczywiście przekłada się wprost na rachunek ekonomiczny wytwórców, a za tym zawsze idzie ceny energii. OZE to także coraz tańsza generacja mocy. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w przypadku energii słonecznej, w ciągu ostatniego roku koszt produkcji energii słonecznej spadł o 26 proc. Fotowoltaika i farmy wiatrowe na lądzie, łącznie wykazały spadek kosztów o 13 proc.

Perspektywa na Bałtyku

Duże nadzieje na rozwój OZE dają też elektrownie wiatrowe. Co prawda te na lądzie będą rozwijały się mniej dynamicznie niż w poprzednich latach, jednak doskonałą perspektywę dają wiatraki na Morzu Bałtyckim. Wiatr osiąga tam stosunkowo duże prędkości oraz nie natrafia na przeszkody, dzięki czemu elektrownie wiatrowe na morzu cechują się wyższą produktywnością od tych zlokalizowanych na lądzie. Rozpoczęcie inwestycji w te moce uwarunkowane jest jednak zakończeniem prac nad wzmocnieniem sieci przesyłowej w północnej części kraju, tak aby możliwe było wyprowadzenie mocy w głąb kraju.

Z drugiej strony aktualnie wszystkie technologie mają uregulowane warunki funkcjonowania, a wyjątkiem jest właśnie obszar morskiej energetyki wiatrowej – dotychczas nie było tego typu inwestycji w Polsce, a obowiązujące regulacje nie zapewniają wystarczających ram prawnych dla ich rozwoju i funkcjonowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Dlatego w 2020 r. zostaną one określone w oddzielnym akcie prawnym, tak aby umożliwić uruchomienie pierwszej morskiej elektrowni wiatrowej w 2025 r. i dalszy ich rozwój tej technologii w warunkach polskich. Polska linia brzegowa daje bowiem możliwość wdrażania kolejnych instalacji na morzu, ale kluczowe znaczenie dla inwestycji będzie mieć możliwość ich bilansowania w KSE. Przewiduje się, że te źródła w perspektywie 2040 r. będą odpowiadać za największą ilość energii elektrycznej wytworzonej z OZE.

Prognozy robią wrażenie

Polskimi wodami morskimi zainteresowani są wszyscy najważniejsi gracze globalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Wśród nich swoje miejsce chcą odnaleźć także Polska Grupa Energetyczna oraz PKN Orlen, które podpisały porozumienie o współpracy dotyczące morskiej energetyki wiatrowej.

Plany zagospodarowania obszarów morskich pod potrzeby farm wiatrowych na Bałtyku są już na ukończeniu. Wyznaczono trzy obszary o łącznej powierzchni 2 tys. km2. Wstępnie szacuje się, że możliwości pozyskania energii wiatru z obszarów morskich oscylują wokół 10 GW. Nieco wyższe szacunki przedstawia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Według opracowanego przez nich scenariusza dynamicznego rozwoju moglibyśmy zainstalować nawet 24 GW mocy wiatrowych na lądzie i 12-14 GW na Bałtyku. Biorąc pod uwagę fakt, iż cały polski system elektroenergetyczny dysponuje mocą na poziomie 45 GW, to powyższe prognozy robią wrażenie. Może się więc okazać, że w perspektywie kilkunastu lat udział energii odnawialnej w naszym miksie energetycznym będzie na tyle znaczący, że nie będziemy musieli się przejmować unijnymi wymogami.

Sławomir Dolecki, PR24, akg

 


Czytaj także

Węgiel czy OZE. Jaka przyszłość polskiej energetyki?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 14:54
Według ONZ i WHO Polska znajduje się w europejskim ogonie pod względem jakości powietrza, a w ostatnich dniach dopuszczalne limity zanieczyszczeń w wielu polskich miastach zostały znacznie przekroczone. Zjawisko smogu pokazało, jak ważna jest zmiana "paliwa" napędzającego polską gospodarkę na Odnawialne Źródła Energii. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Cetnarski z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Woźny: Obniżyłbym progi alertów smogowych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 12:32
Pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny uważa, że trzeba obniżyć progi alertów smogowych. Rozmowy w tej sprawie są prowadozne z ministrami zdrowia i środowiska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog: Polacy świadomi zagrożeń, ale ekogroszek nadal najpopularniejszy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:40
Dwie trzecie ankietowanych nabywców opału deklaruje poparcie dla wprowadzenia przez samorządy zakazu ogrzewania domów i mieszkań za pomocą paliw stałych. Większość z nich uważa jednak, że powinno to wiązać się ze sfinansowaniem - w całości lub w części - kosztów wymiany pieców.
rozwiń zwiń