Deloitte: prywatna sieć 5G zwiększy wydajność firm

Do końca 2020 roku ponad 100 firm na całym świecie rozpocznie testowanie prywatnej sieci 5G. W instalacje tej technologii i niezbędny do tego zainwestują  setki milionów dolarów - wynika z najnowszej edycji raportu "Prognozy dla sektora technologii, mediów i telekomunikacji" firmy doradczej Deloitte.

2019-12-11, 11:00

Deloitte: prywatna sieć 5G zwiększy wydajność firm
Przed nami kolejna rewolucja technologiczna – sieć 5G, która według ekspertów, zmieni nie tylko nasze życie, ale wprowadzi gospodarkę na wyższy poziom rozwoju.Foto: shutterstock.com
  • 5G zwiększa wydajność centrów logistycznych, portów i lotnisk
  • Aż 16 mld USD będzie wart w 2020 roku rynek usług i urządzeń wykorzystujących 5G
  • 5G zwiększy obecność Internetu Rzeczy (IoT) oraz sztucznej inteligencji (AI) w przedmiotach powszechnego użytku
  • technologia pozwoli na powstanie autonomicznych pojazdów oraz zdalne zarządzanie produkcją

Prywatna sieć 5G będzie najczęściej preferowanym wyborem w takich miejscach jak zakłady produkcyjne, centra logistyczne i porty. Ponieważ ta technologia umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami np. robotami i da większą elastyczność i wydajność istniejących procesów oraz zapewni bezpieczeństwo w zakresie ochrony danych.

5G to rewolucja AI na rynku smartfonów

-Uważamy, że w połączeniu z innymi technologiami, takimi jak, np. Internet Rzeczy, 5G przyczyni się do fundamentalnej zmiany funkcjonowania przedsiębiorstw na całym świecie. W perspektywie krótkoterminowej będzie prawdopodobnie współistnieć z szeroko rozpowszechnionymi obecnie sieciami, takimi jak Wi-Fi czy sieć przewodowa. Jednak w perspektywie 10-15 lat 5G może stać się preferowanym standardem w wymagających środowiskach, gdzie elastyczność jest kluczowa lub w przypadku instalacji o wysokim zagęszczeniu czujników - twierdzi Jakub Wróbel, dyrektor w dziale konsultingu Deloitte.

Z roku na rok sztuczna inteligencja (AI) jest coraz bardziej popularna i powszechnie wykorzystywana w przemyśle. Eksperci Deloitte przewidują, że w 2020 r. sprzedanych zostanie ponad 750 milionów chipów sztucznej inteligencji (edge AI chips), których zadaniem będzie wspomaganie uczenia maszynowego na urządzeniu, a nie w zdalnym centrum danych. Lokalne obliczenia pozwolą ograniczyć potrzebę wysyłania dużych ilości informacji do cyfrowej chmury obliczeniowej, zapewniając tym samym korzyści w zakresie użyteczności, szybkości, bezpieczeństwa danych i prywatności.

Zdaniem specjalistów Deloitte ponad jedna trzecia z 1,56 miliarda smartfonów, które zostaną sprzedane w 2020 roku, czyli prawie 520 milionów urządzeń, będzie wyposażonych w chipy sztucznej inteligencji (AI).

Od opasek do płatności mobilnych po automatyczne hotele

-Ten rynek w ciągu najbliższych kilku lat mocno się rozpędzi. Chipy sztucznej inteligencji będą miały zastosowanie nie tylko w produkcji smartfonów, lecz również tabletów, urządzeń "wearables", czyli inteligentnych zegarków i opasek ( red. do płatności mobilnych ) oraz robotów i kamer. Warto jednak zaznaczyć, że rozwój funkcji uczenia maszynowego będzie napędzany głównie przez telefony nowej generacji. Już dziś stanowią one 70 proc. wszystkich urządzeń wyposażonych w funkcje uczenia maszynowego - powiedział cytowany w komunikacie Sławomir Lubak, lider obszaru Strategii i Integracji Technologii oraz TMT.

Eksperci Deloitte przewidują, że ponad połowa robotów sprzedanych do użytku przemysłowego w 2020 r. będzie miała charakter specjalistyczno-usługowy. Już teraz cieszą się one dużą popularnością nie tylko w logistyce, lecz znajdują też zastosowanie w handlu detalicznym, hotelarstwie czy służbie zdrowia.

PolskieRadio24/PAP/Deloitte/Sławomir Dolecki/SW

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej