Użytkowanie wieczyste przekształca się zbyt wolno
Urzędy dzielnic w Warszawie wydają miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Mimo to, miasto nie zdąży wystawić wszystkich dokumentów w terminie. Wiceprezydent Warszawy uspokaja, że osoby, które dostaną zaświadczenia w przyszłym roku, nie znajda się w gorszej sytuacji od tych, którzy otrzymają je do końca grudnia 2019 roku i będą mogły skorzystać z bonifikaty.
2019-12-11, 14:00
Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z ustawą dotychczasowy użytkownik wieczysty, a obecnie nowy właściciel gruntu, przez 20 lat musi płacić dotychczasowemu właścicielowi, czyli miastu, opłatę w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.
Zgodnie z prawem samorządy mogą udzielić, na podstawie uchwały rady miasta, bonifikaty od tej opłaty. Stołeczni radni zdecydowali, że warszawiakom, którzy chcieliby zapłacić za przekształcenie jednorazowo przysługuje 98- i 99-procentowa bonifikata.
REKLAMA
Wysokość bonifikaty jest ustalana indywidualnie przez poszczególne samorządy, i tak na przykład – jak podaje portal jakoszczedzacpieniadze.pl, w Poznaniu bonifikata wynosi 75%, we Wrocławiu – 90%, w Gdańsku i Nowym Sączu – 95%, a rekordzistami są Ełk i Łomża, gdzie bonifikata wynosi aż 99,9%. W przypadku użytkowników wieczystych gruntów należących do Skarbu Państwa ustawa przewiduje bonifikatę 60%, o ile tylko płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia, czyli do końca 2019 r.
Samorządy wydłużają terminy
Warunkiem skorzystania z bonifikaty jest uzyskanie zaświadczenia o uprawnieniu do przekształcenia prawa użytkowania. Zgodnie w decyzjami poszczególnych miast z roku na rok bonifikata jest jednak coraz niższa. Na przykład w Katowicach do końca 2022 roku będzie wynosiła 60%. W 2023 roku – bonifikata wyniesie już tylko 20%, a w 2024 roku – 10%.
W takiej sytuacji problematyczny staje się fakt, że miasta nie są w stanie przygotować do końca tego roku dokumentów dla wszystkich osób zainteresowanych opłatą jednorazową. Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński zapowiedział, że w stolicy cały proces się zakończy w połowie przyszłego roku. Dotychczas wydano bowiem 172 tys. zaświadczeń na ponad 448 tys. użytkowników wieczystych.
REKLAMA
To rodzi pewne konsekwencje dla osób, które chciałyby „załatwić sprawę” do końca 2019. Prezydent Soszyński uspokaja jednak, że osoby, które dostaną zaświadczenia w przyszłym roku nie znajda się w gorszej sytuacji od tych, którzy otrzymają je do końca grudnia 2019 roku. Będą mogły skorzystać z bonifikaty, a ponadto nie będą płaciły za użytkowanie wieczyste nieruchomości za 2020 rok.
REKLAMA
Również w Szczecinie coraz więcej osób chce skorzystać z z bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dlatego miasto przygotowuje uchwałę w sprawie wydłużenia terminu uiszczenia tzw. opłaty przekształceniowej o dwa miesiące. Ma to dotyczyć tych, którzy złożyli już wniosek o bonifikatę, ale nie otrzymali jeszcze z urzędu informacji o wysokości opłaty.
Zwrot nadpłaty
Aby dopełnić formalności wymaganych prawem, użytkownicy z zaświadczeniami są zobowiązani do wniesienia opłaty jednorazowej do końca lutego 2020 r. W związku z tym, że w 2019 roku użytkownicy wieczyści byli zobowiązani do uiszczenia rocznej opłaty za użytkowanie i większość się z tego wywiązała, to teraz otrzymają zwrot części wpłaty, ponieważ roczna opłata za użytkowanie wieczyste w Warszawie jest wyższa niż jednorazowa opłata z bonifikatą za przekształcenie. Miasto szacuje, że każdy użytkownik, który otrzymał zaświadczenie przed końcem listopada i zgłosi się, aby wnieść opłatę do 29 lutego otrzyma średnio zwrot w wysokości ok. 300 zł.
REKLAMA
Jednocześnie stołeczni urzędnicy przypominają, że mieszkańcy, którzy nie otrzymali jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie mogą sprawdzić na stronie: warszawa19115.pl/przeksztalcenia, czy ich nieruchomość została przekształcona. Wszystkie informacje na temat przekształconych nieruchomości mają się tam znaleźć najpóźniej do końca grudnia.
PolskieRadio24/PAP/IAR/katowice24.info/radioszczecin.pl/Sławomir Dolecki/SW
REKLAMA
REKLAMA