X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobra wiadomość dla rolników. Znamy dane GUS ws. cen w skupach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:44
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w grudniu 2019 r. o 9,1 proc. rok do roku i o 1,9 proc. w ujęciu miesięcznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W skali roku w górę poszły np. ceny ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiu.
Der olnische Anwrter fr den Posten des Agrarkommissars hat die Kommission nicht berzeugt. Heute bekommt er neue schriftliche Fragen.
Der olnische Anwärter für den Posten des Agrarkommissars hat die Kommission nicht überzeugt. Heute bekommt er neue schriftliche Fragen. Foto: Bild: shutterstock

- Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, wzrosły w grudniu 2019 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,9 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 9,1 proc.) - wskazał GUS.

Dodał, że w grudniu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen jęczmienia, owsa i drobiu. "W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były niższe. Wzrosły natomiast ceny ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiu" - napisano.

GUS zaznaczył, w skali miesiąca zwiększyły się ceny większości produktów rolnych na targowiskach, przy spadku cen zbóż (poza żytem) i ziemniaków. "W skali roku odnotowano spadek cen zbóż i żywca wołowego przy wzroście cen ziemniaków jadalnych, zwierząt gospodarskich oraz żywca wieprzowego" - poinformowano.

W grudniu 2019 r. za pszenicę płacono średnio w skupie 69,34 zł/decytonę, czyli o 1,5 proc. więcej niż przed miesiącem, natomiast o 16,6 proc. mniej niż przed rokiem - podał GUS. Ceny targowiskowe pszenicy (86,72 zł/dt) spadły zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,3 proc.), jak i rokiem poprzednim (o 4,3 proc.).

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] GUS: w skupie ceny głównych produktów rolnych wyższe o 3,9 proc.

Ceny żyta w skupie wyniosły natomiast 58,00 zł/dt i były wyższe w skali miesiąca (o 6,8 proc.), ale niższe w stosunku do roku poprzedniego (o 18,2 proc.). W transakcjach targowiskowych ceny żyta wyniosły 70,32 zł/dt i wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 2,3 proc.) natomiast w stosunku do grudnia 2018 r. odnotowano spadek cen (o 1,8 proc.). Z kolei za ziemniaki płacono "średnio w skupie 53,63 zł/dt, tj. więcej o 34,9 proc. niż przed miesiącem i o 1,7 proc. niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (205,00 zł) spadła o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 75,2 proc." - podano.

Ceny skupu żywca wołowego (6,35 zł/kg) nieznacznie wzrosły w skali miesiąca (o 0,2 proc.), natomiast w skali roku spadły o 2,9 proc. "Na targowiskach ceny tego żywca wyniosły 6,75 zł/kg i były wyższe o 2,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowano spadek cen żywca wołowego o 3,2 proc." - wskazał GUS.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] W grudniu inflacja przekroczyła 3 procent. Znamy szybki szacunek GUS

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 6,26 zł/kg - były wyższe o 6,5 proc. niż przed miesiącem i o 49,2 proc. niż przed rokiem. "Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 6,56 zł, tj. więcej o 9,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 40,2 proc. w odniesieniu do grudnia 2018 r." - wyliczono.

GUS zaznaczył, że w grudniu 2019 r. "poprawiła się relacja zarówno cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta (8,9 wobec 8,6), jak i relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia (7,6 wobec 7,1)".

Ceny skupu drobiu rzeźnego, jak wskazano, wyniosły ok. 3,77 zł/kg i były niższe w stosunku do listopada 2019 r. (o 0,4 proc.), natomiast wzrosły w porównaniu do grudnia 2018 r. (o 2,4 proc.).

GUS, PAP, PR24, akg

Zobacz więcej na temat: ceny gus żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak