X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobra wiadomość dla rolników. Znamy dane GUS ws. cen w skupach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:44
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w grudniu 2019 r. o 9,1 proc. rok do roku i o 1,9 proc. w ujęciu miesięcznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W skali roku w górę poszły np. ceny ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Bild: shutterstock

- Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, wzrosły w grudniu 2019 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,9 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 9,1 proc.) - wskazał GUS.

Dodał, że w grudniu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen jęczmienia, owsa i drobiu. "W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były niższe. Wzrosły natomiast ceny ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiu" - napisano.

GUS zaznaczył, w skali miesiąca zwiększyły się ceny większości produktów rolnych na targowiskach, przy spadku cen zbóż (poza żytem) i ziemniaków. "W skali roku odnotowano spadek cen zbóż i żywca wołowego przy wzroście cen ziemniaków jadalnych, zwierząt gospodarskich oraz żywca wieprzowego" - poinformowano.

W grudniu 2019 r. za pszenicę płacono średnio w skupie 69,34 zł/decytonę, czyli o 1,5 proc. więcej niż przed miesiącem, natomiast o 16,6 proc. mniej niż przed rokiem - podał GUS. Ceny targowiskowe pszenicy (86,72 zł/dt) spadły zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,3 proc.), jak i rokiem poprzednim (o 4,3 proc.).

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] GUS: w skupie ceny głównych produktów rolnych wyższe o 3,9 proc.

Ceny żyta w skupie wyniosły natomiast 58,00 zł/dt i były wyższe w skali miesiąca (o 6,8 proc.), ale niższe w stosunku do roku poprzedniego (o 18,2 proc.). W transakcjach targowiskowych ceny żyta wyniosły 70,32 zł/dt i wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 2,3 proc.) natomiast w stosunku do grudnia 2018 r. odnotowano spadek cen (o 1,8 proc.). Z kolei za ziemniaki płacono "średnio w skupie 53,63 zł/dt, tj. więcej o 34,9 proc. niż przed miesiącem i o 1,7 proc. niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (205,00 zł) spadła o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 75,2 proc." - podano.

Ceny skupu żywca wołowego (6,35 zł/kg) nieznacznie wzrosły w skali miesiąca (o 0,2 proc.), natomiast w skali roku spadły o 2,9 proc. "Na targowiskach ceny tego żywca wyniosły 6,75 zł/kg i były wyższe o 2,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowano spadek cen żywca wołowego o 3,2 proc." - wskazał GUS.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] W grudniu inflacja przekroczyła 3 procent. Znamy szybki szacunek GUS

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 6,26 zł/kg - były wyższe o 6,5 proc. niż przed miesiącem i o 49,2 proc. niż przed rokiem. "Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 6,56 zł, tj. więcej o 9,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 40,2 proc. w odniesieniu do grudnia 2018 r." - wyliczono.

GUS zaznaczył, że w grudniu 2019 r. "poprawiła się relacja zarówno cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta (8,9 wobec 8,6), jak i relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia (7,6 wobec 7,1)".

Ceny skupu drobiu rzeźnego, jak wskazano, wyniosły ok. 3,77 zł/kg i były niższe w stosunku do listopada 2019 r. (o 0,4 proc.), natomiast wzrosły w porównaniu do grudnia 2018 r. (o 2,4 proc.).

GUS, PAP, PR24, akg

Zobacz więcej na temat: ceny gus żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak