X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Reforma uwłaszczeniowa. Nikt nie straci prawa do najwyższych bonifikat

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 14:00
Ministerstwo Rozwoju przedłużyło termin wydawania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu. Teraz jest ono ważne bez względu na datę wydania.
Audio
  • O przedłużeniu terminu wydawania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu - mowa była w radiowej Jedynce w audycji Tomasza Matusiaka.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/maky_orel

Przypomnijmy, że od stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność. Ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadcza, czy dotyczy to naszego lokalu. Termin wydawania zaświadczeń został przedłużony.

blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Koniec użytkowania wieczystego. Część zaświadczeń już wysłano, ale nie brakuje opóźnień

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Reforma uwłaszczeniowa. Warszawa wydała połowę zaświadczeń o przekształceniu

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki uspokaja, że "właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat. Zaświadczenia dla mieszkańców, także te wydane po terminie, mają taką samą moc prawną, jak te wydane do końca 2019 r.".

Ministerstwo Rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń. Zaległości w wydawaniu zaświadczeń ma m.in Warszawa. Urzędnicy do tej pory wysłali mieszkańcom ponad 200 tysięcy takich dokumentów. W kolejce czeka drugie tyle wniosków.

mieszkania bloki osiedle 1200.jpg
Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty

- Do połowy roku chcemy uporać się z zaległościami - powiedział wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

- Wydanie zaświadczenia nie kończy sprawy. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o możliwość opłaty jednorazowej i tym samym możliwość skorzystania z bonifikaty - przypomina radca prawny Monika Wystrychowska-Zawiślak, kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Osoby, które otrzymały zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości do 30 listopada 2019 r. powinny najpóźniej do 31 stycznia zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą.

Mieszkańcy, którzy nie zgłoszą się w wyznaczonym terminie będą musieli wnieść pełną opłatę przekształceniową za rok 2019, a bonifikata zostanie naliczona za pozostały okres 19 lat.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Użytkowanie wieczyste. Warszawa nadrabia opóźnienia ws. zaświadczeń o przekształceniu

W przypadku uiszczenia opłaty jednorazowej należy złożyć  dodatków specjalny wniosek w sądzie o wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej. Opłata za to wynosi 250 zł. i można to zrobić w dowolnym terminie. W związku z dużą liczbą spraw obecnie czas rozpatrywania takich spraw jest wydłużony.

Tomasz Matusiak, Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawscy radni PiS apelują o szybsze wysyłanie zaświadczeń ws. użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 16:53
Politycy i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do władz Warszawy o szybsze wydawanie oświadczeń dot. przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Jak wskazywali, w całej Polsce wydano już 39 procent takich zaświadczeń, podczas gdy w Warszawie jest to jedynie 8,1 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Część zaświadczeń już wysłano, ale nie brakuje opóźnień

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:26
Do 31 grudnia gminy mają czas na przesłanie mieszkańcom zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego na ich gruntach we własność. Wiadomo już jednak, że w części przypadków pisma nie dotrą do zainteresowanych czas. Z opóźnieniami mamy do czynienia m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Władze zapewniają jednak: otrzymanie zaświadczenia po czasie nie będzie skutkowało utratą prawa do bonifikaty, o ile zadziałamy odpowiednio szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste. Warszawa nadrabia opóźnienia ws. zaświadczeń o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:34
- Cały proces przekształcenia jest niezmiernie skomplikowany. Nie ma wątpliwości, że pomimo dobrych intencji przyświecających ustawodawcy, przeprowadzenie całej operacji w ciągu 12 miesięcy jest zupełnie niemożliwe. Teraz jednak proces wydawania zaświadczeń przebiega już bardzo sprawnie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 12:00
-Każda wniesiona opłata roczna za użytkowanie wieczyste za grunt, którego przekształcenie zostanie potwierdzone w późniejszym terminie, będzie zaliczona na poczet opłat przekształceniowych lub opłaty jednorazowej - podkreśliło Ministerstwo Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:17
Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest ważne bez względu na datę wydania - przypomina resort rozwoju. Wiceminister Robert Nowicki uspokaja: właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat, nawet jeśli otrzymają zaświadczenie wydane po terminie, a więc po 31 grudnia 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma uwłaszczeniowa. Warszawa wydała połowę zaświadczeń o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:05
Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński poinformował, że urzędy wydały do tej pory około 50 procent zaświadczeń dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Jak dodał, cały proces ma zostać prawie całkowicie domknięty do połowy roku.
rozwiń zwiń