Reforma uwłaszczeniowa. Nikt nie straci prawa do najwyższych bonifikat
Ministerstwo Rozwoju przedłużyło termin wydawania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu. Teraz jest ono ważne bez względu na datę wydania.
2020-01-30, 14:00
Posłuchaj
Przypomnijmy, że od stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność. Ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadcza, czy dotyczy to naszego lokalu. Termin wydawania zaświadczeń został przedłużony.
Powiązany Artykuł
Koniec użytkowania wieczystego. Część zaświadczeń już wysłano, ale nie brakuje opóźnień
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Reforma uwłaszczeniowa. Warszawa wydała połowę zaświadczeń o przekształceniu
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki uspokaja, że "właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat. Zaświadczenia dla mieszkańców, także te wydane po terminie, mają taką samą moc prawną, jak te wydane do końca 2019 r.".
Ministerstwo Rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń. Zaległości w wydawaniu zaświadczeń ma m.in Warszawa. Urzędnicy do tej pory wysłali mieszkańcom ponad 200 tysięcy takich dokumentów. W kolejce czeka drugie tyle wniosków.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty
- Do połowy roku chcemy uporać się z zaległościami - powiedział wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
- Wydanie zaświadczenia nie kończy sprawy. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o możliwość opłaty jednorazowej i tym samym możliwość skorzystania z bonifikaty - przypomina radca prawny Monika Wystrychowska-Zawiślak, kancelaria Ożóg Tomczykowski.
Osoby, które otrzymały zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości do 30 listopada 2019 r. powinny najpóźniej do 31 stycznia zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą.
REKLAMA
Mieszkańcy, którzy nie zgłoszą się w wyznaczonym terminie będą musieli wnieść pełną opłatę przekształceniową za rok 2019, a bonifikata zostanie naliczona za pozostały okres 19 lat.
W przypadku uiszczenia opłaty jednorazowej należy złożyć dodatków specjalny wniosek w sądzie o wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej. Opłata za to wynosi 250 zł. i można to zrobić w dowolnym terminie. W związku z dużą liczbą spraw obecnie czas rozpatrywania takich spraw jest wydłużony.
Tomasz Matusiak, Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA