FinTechy w Polsce mogą liczyć na wsparcie

Ministerstwo Finansów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dążą do upowszechnienia dostępu do nowoczesnych usług finansowych. To krok w kierunku powstania w Polsce centrum innowacji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Projekt ma być realizowany ze wsparciem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Komisji Europejskiej.  

2020-02-07, 10:00

FinTechy w Polsce mogą liczyć na wsparcie
Polska ma znakomite start-upy ale brakuje środków na ich rozwój w kraju . Foto: pixabay

– Startuje projekt stworzenia w Polsce optymalnych warunków dla dynamicznego rozwoju innowacji finansowych i upowszechnienia dostępu do nowoczesnych usług finansowych. Ma to być ważny krok w kierunku powstania w naszym kraju centrum innowacji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej (NewTech Poland) – poinformowało Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Projekt będzie realizowany przez Ministerstwo Finansów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), przy wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Komisji Europejskiej (KE).

Uprościć zarządzaniem finansami osobistymi

6 lutego 2020 roku obie instytucje, przy wsparciu EBOiR i KE, rozpoczęły projekt „Rozwój i upowszechnienie dostępu do innowacyjnych usług finansowych w Polsce”, który ma pomóc w rozwoju sektora FinTech w Polsce. Projekt będzie finansowany z funduszy Służby ds. Wspierania Reform Strukturalnych KE.

MF i UKNF liczą, że innowacyjny rynek finansowy może uprościć codzienne czynności życiowe Polaków, związane z zarządzaniem finansami osobistymi. Pozwoli też na podniesienie świadomości i edukacji finansowej oraz na wzrost innowacyjności także w pozostałych sektorach gospodarki.

REKLAMA

Resort finansów poinformował, że prace analityczne nad projektem będą prowadzone przez doradcę prawno-technologicznego, czyli konsorcjum czterech firm: Areto, Wierzbowski Eversheds Sutherland, IT9 i FinTech Consultancy.

Projekt będzie równolegle realizowany w trzech obszarach tematycznych. Ten koordynowany przez resort finansów obejmuje kompleksową identyfikację i usunięcie ograniczeń regulacyjnych i nadzorczych dla rozwoju sektora FinTech w Polsce oraz przygotowanie dla resortu rekomendacji dot. rozwiązań wspierających rozwój sektora FinTech, szczególnie propozycji zmiany prawa.

Innowacyjne technologie dla nadzoru finansowego

Konsorcjum przedstawi UKNF rekomendacje dotyczące rozwiązań nadzorczych oraz mechanizmów i praktyk występujących w innych krajach, które mogłyby wesprzeć rozwój polskiego sektora FinTech. Chodzi m.in. o ocenę możliwości wdrożenia w Polsce tzw. piaskownicy regulacyjnej, czyli przestrzeni, gdzie nowi uczestnicy mogą testować innowacyjne usługi finansowe.

Ponadto, konsorcjum przygotuje badania wykonalności stosowania innowacyjnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i rozproszone rejestry, które mogą usprawnić struktury nadzorcze. Przedstawi też propozycje rozwiązań dla wsparcia rozwoju polskiego FinTech. Planowane jest też opracowanie oceny z wytycznymi dla Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie zastosowania innowacyjnych technologii dotyczących nadzoru finansowego i wsparcia rozwoju FinTech w Polsce.

REKLAMA

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej