Kominiarze inwentaryzują śląskie piece i kominki

Kominiarze w woj. śląskim w trakcie standardowych przeglądów prowadzą inwentaryzację indywidualnych źródeł ciepła. To efekt porozumienia samorządu województwa z organizacjami kominiarzy i element walki ze smogiem. Umowy takie zawarła Częstochowa, Gliwice i Rybnik.  

2020-02-12, 10:30

Kominiarze inwentaryzują śląskie piece i kominki
Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog.Foto: Shutterstock.com/Zoran Photograph

Jak wynika z informacji częstochowskiego urzędu miasta, kominiarze podczas standardowych kontroli zbierają informacje na temat liczby i rodzaju urządzeń grzewczych – pytając lokatorów i wypełniając odpowiednie formularze.

– Inwentaryzacja ma posłużyć zebraniu szczegółowych informacji o liczbie i rodzaju urządzeń służących do ogrzewania budynków. Analiza tych danych pozwoli podjąć dalsze działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji, a zatem poprawy jakości powietrza w całym województwie – napisali częstochowscy samorządowcy.

Porozumienie z kominiarzami

Przedstawiciele gliwickiego magistratu uściślili, że inwentaryzacja obejmuje urządzenia grzewcze o mocy poniżej 1 MW.

Urzędnicy z Rybnika przypomnieli zaś, że podstawą tej formuły inwentaryzacji jest porozumienie o współpracy partnerskiej, zawarte w tym mieście 26 września ubiegłego roku między Województwem Śląskim, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Beskidzkim Cechem Kominiarzy.

REKLAMA

Darmowa inwentaryzacja kopciuchów

– To właśnie ta grupa zawodowa przeprowadzi nam – uwaga – za darmo inwentaryzację kopciuchów na terenie woj. śląskiego, abyśmy mogli w przyszłej perspektywie lepiej planować środki na walkę ze smogiem; rozpoczęliśmy też pracę nad zmianą uchwały antysmogowej – mówi Izabela Domogała z zarządu woj. śląskiego.

Przedstawiciele urzędów miejskich z woj. śląskiego uczulają, że prowadzący inwentaryzację kominiarze powinni mieć w widocznym miejscu identyfikator oraz – przy sobie – kserokopię porozumienia o współpracy.

Można też sprawdzić, czy kominiarze mają certyfikaty i uprawnienia oraz czy należą do organizacji kominiarskiej, która potwierdza ich kompetencje.

Druga uchwała antysmogowa

Obowiązująca w woj. śląskim od 2017 r. uchwała antysmogowa – druga w kraju po woj. małopolskim – zakazuje palenia mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym oraz nakazuje stosowanie przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych.

REKLAMA

Uchwała wprowadza też graniczne daty wymiany dotychczasowych instalacji niższej klasy – rozłożone w zależności od ich wieku lub klasy emisji od początku 2022 r. do początku 2028 r. Dopuszcza, pod określonymi warunkami, stosowanie kominków.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej