X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Mały ZUS Plus to duża pomoc dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 15:00
Dzięki Małemu ZUS-owi Plus w kieszeniach polskich przedsiębiorców zostanie 1,3 mld zł rocznie – przekonywała w czwartek w Poznaniu Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.
Jadwiga Emilewicz
Jadwiga EmilewiczFoto: PAP/Paweł Supernak

Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego, to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Zakłada niższe, proporcjonalne do dochodów składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Według wyliczeń resortu rozwoju, prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne ma ok. 320 tys. przedsiębiorców. Aby skorzystać z rozwiązania i zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie, trzeba się zgłosić do 2 marca.

2/3 uprawnionych skorzystała z Małego ZUS Plus

Jak poinformowała w czwartek w Poznaniu na spotkaniu poświęconym Małemu ZUS-owi Plus minister Jadwiga Emilewicz, wyliczenia z ostatnich dni wskazują, że rozwiązanie to obejmuje już 223 tys. osób, czyli ponad 2/3 spośród uprawnionych do tego świadczenia. Minister podkreśliła przy tym, że ulga jest dobrowolna.

-Nie wszyscy z tej grupy będą chcieli skorzystać z nowego rozwiązania; dla części ważniejsza od niższej składki (...) może być wyższa emerytura na starość. To przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki czy też wybrać wyższe, licząc na wyższe świadczenia w przyszłości – dodała szefowa resortu rozwoju.

Na uldze na ZUS małe firmy zaoszczędzą 1,3 mld złotych

Koszt Małego ZUS-u Plus dla budżetu szacowany jest na 1,3 mld zł rocznie. -Tyle środków zostanie w kieszeniach polskich małych i średnich przedsiębiorców po jednym roku obowiązywania tej ustawy, zatem zachęcamy - warto skorzystać – powiedziała w Poznaniu minister Emilewicz.

Mały ZUS Plus to element tzw. pasa startowego dla firm: przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start, która oznacza brak konieczności podlegania pod ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. Następnie przez 24 miesiące przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki na ZUS. Kolejnym elementem jest właśnie Mały ZUS Plus.


Na Małym ZUS-ie Plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

Zobacz więcej na temat: ZUS dla biznesu zus składki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 lutego to ostatni dzień na zapłatę "Małego ZUS-u Plus"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 15:30
Ten poniedziałek to ostatni dzień na zapłacenie typowej składki na ZUS, choć w wyższej wysokości. Razem ze składką zdrowotną to już 1431,34 zł. Ale ci mali przedsiębiorcy, którzy ubiegali się o "Mały ZUS Plus", zapłacą od tego miesiąca o 549 złotych mniej. Według danych ZUS chodzi o 203 tysiące osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od początku lutego do "małego ZUS" zgłosiło się prawie 63 tys. przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 14:51
O korzystanie z ulgi, która od 2019 r. uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne, wnioskowało ponad 223 tys. osób - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeśli jako firma korzystasz z Małego ZUS Plus, do 10 marca musisz rozliczyć PIT za 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 14:30
Czas na złożenie deklaracji PIT upływa z końcem kwietnia, jednak przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z Małego ZUS-u Plus, muszą to zrobić znacznie wcześniej. Wynika to z faktu, że preferencyjne składki ubezpieczenia trzeba wyliczyć na podstawie ubiegłorocznego dochodu. Termin upływa więc 10 marca.
rozwiń zwiń