X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus w Polsce. Zobacz, które branże ucierpią najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 16:40
Branże, np. komputerowa, odzieży, maszyn odczują skutki epidemii podwójnie - przez trudności w utrzymaniu ciągłości dostaw i mniejszy popyt z zagranicy - wskazał w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BestPhotoPlus/shutterstock.com/cc

Epidemia to cios dla firm opierających działalność na międzynarodowym handlu - wskazał w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Branże, np. komputerowa, odzieży, maszyn odczują jej skutki podwójnie - przez trudności w utrzymaniu ciągłości dostaw i mniejszy popyt z zagranicy.

koronawirus zakazenia pap 1200ok.jpg
Analitycy PKO BP ocenili nastroje polskiego przemysłu


Zerwane łańcuchy dostaw, zamknięte granice, wstrzymany transport, spadek popytu za granicą – z tymi problemami mierzą się firmy, które w swojej działalności korzystają z handlu między granicami, zarówno jako importerzy, jak i eksporterzy - podkreślili analitycy PIE.

- Epidemia jest ogromnym ciosem dla biznesów opartych na międzynarodowym handlu - wskazali w środowym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE".

Przemysły: odzieżowy, elektroniczny i farmaceutyczny to sektory polskiej gospodarki najbardziej zależne od importu - zaznaczyli.

- W tych branżach ponad połowa krajowej produkcji pochodzi z importu - wskazali. Chodzi, jak dodali, zarówno o import komponentów wykorzystywanych w produkcji, jak i gotowych produktów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.

Z kolei produkcja wyrobów tytoniowych, mebli, elektroniki, samochodów i ubrań, to branże, które w największym stopniu polegają na eksporcie. Jak wynika z analizy PIE, na eksport przeznaczone jest aż 3/4 produkcji w przemyśle tytoniowym. - W przemysłach: meblarskim, komputerowo-elektronicznym, motoryzacyjnym i odzieżowym udział ten wynosi od 40 proc. do 60 proc. - dodano.


firma-1200-sh.jpg
Tarcza antykryzysowa już działa. Apel premiera do przedsiębiorcówAnalitycy PIE zwrócili uwagę, że kilka branż charakteryzuje się jednocześnie wysokim udziałem importu w produkcji i wysokim udziałem eksportu w sprzedaży. - W przypadku komputerów i elektroniki aż 70 proc. produkcji pochodzi z importu, a jednocześnie połowa sprzedaży trafia na eksport - podkreślili.

Podobne zjawisko, w nieco tylko mniejszej skali, występuje w produkcji urządzeń elektrycznych, odzieży, maszyn oraz samochodów. - W tych branżach epidemia uderzy z obu stron – zarówno przez trudności w utrzymaniu ciągłości dostaw, jak i przez mniejszy popyt na produkty z zagranicy - ocenili.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Motobranża na hamulcu. Zawieszenie produkcji w Gliwicach i w Tychach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:30
Od wtorku gliwicka fabryka samochodów Opla, należąca do Grupy PSA, na niespełna dwa tygodnie zawiesi produkcję w związku z epidemią koronawirusa. Najdalej za kilka dni stanąć ma również zakład Grupy w Tychach, gdzie wytwarzane są silniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy PKO BP ocenili nastroje polskiego przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:00
PMI dla polskiego przemysłu, zanotował w marcu najgłębszy spadek w historii do najniższego poziomu od kwietnia 2009 r., wskazują analitycy PKO BP. Prognozują jednak, że kwiecień i maj pokaże jeszcze gorsze nastroje  przedsiębiorców, a PMI spadnie poniżej poziomu "dna" z kryzysu finansowego z roku 2009. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa już działa. Apel premiera do przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:44
- Uruchamiamy dedykowaną tarczy kryzysowej stronę internetową - poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też do przedsiębiorców, by zapoznali się ze szczegółami nowych legislacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: tarcza antykryzysowa to ulga dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:55
- Dobrze się stało, że ustawa została ekspresowo podpisana. Dobrze, że zasady, które się w niej znalazły, działają już od nowego miesiąca. To zapewnia części przedsiębiorców pewien rodzaj ulgi - powiedział w Polskim Radiu 24 o tarczy antykryzysowej Mateusz Kosiński, publicysta portalu Tysol.pl. 
rozwiń zwiń