X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Rafinerie nie chcą kupować ropy. Krach na rynku największy od niemal 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 15:05
Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w poniedziałek około godziny 14.00 taniała o ponad 39 procent i jej cena spadła poniżej 12 dolarów za baryłkę. To największy spadek zanotowany w czasie jednej sesji od co najmniej 1982 roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, fotoslaz/Shutterstock.com

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w poniedziałek około godziny 9 czasu polskiego była wyceniana po 14,73 dolara, po zniżce ceny o 19,38 procent. Był to najniższy poziom od marca 1999 roku.


ropa naftowa 1200.jpg
Koronawirus kontra ropa. Ekspert: cena będzie spadać, rynek będzie rozchwiany. Porozumienie OPEC+ niekoniecznie pomoże

W kolejnych godzinach spadki pogłębiły się. Około 14 00 baryłka ropy WTI w dostawach na maj była wyceniana po 11,10 dolara, po zniżce ceny o ponad 39 procent.

>>> CZYTAJ TAKŻE Ropa za 5 dolarów? Ekspert: to koronawirus dziś rządzi ropą, nie OPEC, nie wiemy jeszcze, jak Rosja to odczuje

- Problem globalnej nierównowagi popytu i podaży zaczął się naprawdę objawiać w cenach. Ze względu na to, że produkcja trwa względnie bez szwanku, magazyny zapełniają się z dnia na dzień. Świat zużywa coraz mniej ropy, a producenci czują teraz, jak to przekłada się na ceny - wskazał Bjornar Tonhaugen, szef Rystad do spraw rynków ropy.

PAP PAP

Z powodu koronawirusa producenci przeżywają obecnie największy od lat spadek zapotrzebowania na ropę naftową. Autostrady są puste, samoloty uziemione, fabryki wstrzymują działalność.

>>> CZYTAJ TAKŻE Największa w historii redukcja wydobycia ropy. Jest porozumienie OPEC+

Tym samym wysoka podaż trafia na rekordowo niski popyt. To może oznaczać, że niedługo zabraknie miejsca na składowanie surowca. Magazyny, rafinerie, terminale, ropociągi, a nawet zbiornikowce nie będą miały możliwości przyjmowania nowych dostaw.

- Na rynku jest dużo ropy naftowej, która następnie trafi do rafinerii, które jej nie potrzebują - stwierdziła Helima Croft, globalna szefowa strategii towarowej w RBC Capital.

ropa naftowa wydobywanie 1200.jpg
Ceny ropy poniżej zera? CNN przedstawia zaskakujący scenariusz

Zawarte tydzień temu porozumienie miało na celu zrównoważenie światowych rynków ropy w czasie najmocniejszego od 30 lat spadku popytu na paliwa - z powodu pandemii COVID-19.

>>> CZYTAJ TAKŻE Koronawirus kontra ropa. Ekspert: cena będzie spadać, rynek będzie rozchwiany. Porozumienie OPEC+ niekoniecznie pomoże

- Obecne ceny ropy naftowej pokazują, że uzgodniona obniżka dostaw surowca z OPEC+ nic nie zmieniła, a notowania ropy są na łasce koronawirusa - oceniła Vandana Hari z Vanda Insights.

- Dopóki nie zbliżymy się do zniesienia blokady gospodarki w USA, cena ropy naftowej może spaść jeszcze niżej - dodała.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) oceniła w ubiegłym tygodniu, że spadek globalnego popytu na ropę w 2020 roku wyniesie rekordowe 9,3 miliona baryłek dziennie. W kwietniu popyt na ropę na świecie może spaść o jedną trzecią - do najniższego poziomu od 1995 roku, a to oznacza, że 2020 roku przeszedłby do historii jako najgorszy rok w historii rynków ropy.

PAP, PR24, akgTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny ropy poniżej zera? CNN przedstawia zaskakujący scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 10:40
Kończące się możliwości składowania nadwyżek wydobywczych mogą zmusić producentów ropy do sprzedawania jej po cenach ujemnych – pisze portal CNN. Nie oznacza to jednak epoki taniego surowca, gdyż po kryzysie, ceny prawdopodobnie znacząco pójdą w górę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus kontra ropa. Ekspert: cena będzie spadać, rynek będzie rozchwiany. Porozumienie OPEC+ niekoniecznie pomoże

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 17:00
- Według ekspertów luka na rynku po stronie popytu może być większa niż wstępnie zakładane cięcia wydobycia rzędu 10-15 mln baryłek dziennie. Nawet jeśli uda się wynegocjować porozumienie w tej sprawie między światowymi producentami, to rynek pozostanie zaburzony i kryzys nie zostanie zażegnany. Zależy to bowiem od przebiegu pandemii, która jest głównym czynnikiem ograniczającym popyt na ropę – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Kubiak, ekspert ds. energetyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie cięcie wydobycia ropy. Jest porozumienie kartelu OPEC i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 07:56
Kraje OPEC i Rosja obniżą wydobycie ropy naftowej od maja o 10 mln baryłek dziennie, o 5 mln baryłek wydobycie zmniejszą inne kraje. Następnie uzgodnione ograniczenia w lipcu będą wynosić 8 mln baryłek dziennie, a w styczniu 2021 już tylko 6 mln baryłek dziennie. Cięcia nie dotyczą Kanady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największa w historii redukcja wydobycia ropy. Jest porozumienie OPEC+

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 20:43
Najwięksi eksporterzy ropy potwierdzili, że zmniejszą globalne wydobycie surowca, co ma zapobiec drastycznemu spadkowi jego ceny. Wieczorem odbyła się telekonferencja z udziałem przedstawicieli krajów eksportujących ropę - OPEC i państw niezrzeszonych w porozumieniu, w tym Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na porozumieniu ws. ropy najwięcej straci Rosja

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 20:54
- Porozumienie o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej to przede wszystkim sukces Stanów Zjednoczonych. Największym przegranym jest oczywiście Rosja, bo to ona ma najmocniej ograniczyć wydobycie surowca - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji i Europy Wschodniej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa za 5 dolarów? Ekspert: to koronawirus dziś rządzi ropą, nie OPEC, nie wiemy jeszcze, jak Rosja to odczuje

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 22:00
W przypadku Rosji straty z racji pandemii będą o wiele poważniejsze niż te wynikające z powodu spadku ceny ropy - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując sytuację na rynku po porozumieniu OPEC+. Jak wskazał, w najbliższych tygodniach jeszcze bardziej spadnie popyt na rynkach zbytu Rosji, a sektor naftowy odpowiada za 33 procent dochodów do budżetu tego kraju.
rozwiń zwiń