Tadeusz Kościński: aby finansować rozwój gospodarki, trzeba będzie znowelizować budżet

- Czekamy z nowelizacją budżetu jak najdłużej, im lepsze będą parametry, tym lepszy będzie budżet - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia. Według niego teraz nie wiadomo, jak duży deficyt będzie potrzebny i jaki będzie jego cel - pomoc firmom, czy rozkręcanie inwestycji.

2020-04-21, 17:40

Tadeusz Kościński: aby finansować rozwój gospodarki, trzeba będzie znowelizować budżet
Minister finansów Tadeusz Kościński. Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Posłuchaj

O działaniach rządu przewidzianych w tarczy antykryzysowej oraz o ewentualnej nowelizacji budżetu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński. (Justyna Golonko)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił Tadeusz Kościński - na początku walki z kryzysem gospodarczym najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej zwłaszcza mniejszych firm, które najszybciej mogą mieć kłopoty.

- Trzecim etapem tarczy antykryzysowej jest tarcza finansowa - powiedział minister. 

Powiązany Artykuł

shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Minister finansów: środki na nową tarczę będą pochodzić z rynku krajowego

- Do firm trafią konkretne pieniądze z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego poprzez banki komercyjne w formie kredytów - zapewniał.

Zdaniem ministra finansów - ważne będzie również przygotowanie się na koniec obecnego kryzysu i uruchomienie inwestycji publicznych, aby gospodarka mogła ruszyć.

REKLAMA

- Na pewno będzie dla nas ważne - i do tego też musimy się przygotować - na koniec tego kryzysu, żeby uruchomić jak najwięcej inwestycji publicznych, żebyśmy mogli gospodarkę ruszyć - powiedział. - Pracujemy nad tym - zapewnił.

Podkreślił, że aby możliwe było odpowiednie finansowanie rozwoju gospodarki, trzeba przygotować nowelizację budżetu.

Specustawa pozwala przesuwać wydatki

Minister pytany był, kiedy można spodziewać się nowelizacji budżetu i jak głęboka będzie to zmiana. Zwrócił uwagę, że na razie budżet na ten rok jest zrównoważony, a specustawa z marca br. pozwala premierowi na przesuwanie wydatków w ramach budżetu na finansowanie różnych działań antykryzysowych. Dodał, że rząd ma także duży margines, aby zwiększać zadłużenie.

- Mamy dość czasu, nim będzie potrzebna nowelizacja - powiedział. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Minister Finansów: wdrożona dotąd tarcza antykryzysowa to nie jest ostatnie słowo rządu

- Na razie nie wiemy jeszcze, na jakim etapie kryzysu obecnie jesteśmy, czy to początek końca, czy koniec początku - dodał minister.

- Czekamy jak najdłużej z tą nowelizacją, żeby pracować na jakichś sensownych parametrach. Umówmy się, na dzień dzisiejszy to astrologia jest pewnie bardziej wiarygodna, niż przepowiadanie, jakie będzie PKB w tym roku, czy w przyszłym roku - mówił Kościński.

REKLAMA

>>> CZYTAJ TAKŻE Nowe wytyczne resortu finansów ws. wniosków o odroczenie płatności podatków

Deficyt jest nieunikniony 

- Później będziemy podejmować decyzje. Im lepsze będą te parametry, tym lepszy będzie ten budżet - podkreślił.

Szef MF przyznał, że nie ma szans, aby tegoroczny budżet został bez deficytu, ale nie wiadomo, jak duży deficyt będzie potrzebny.

>>> CZYTAJ TAKŻE MF: podatnicy mogą bez kar składać deklaracje podatkowe także w maju

REKLAMA

- Deficyt będzie potrzebny, żeby dalej ratować polskie firmy, polskie miejsca pracy, żeby rozkręcać inwestycje, jak już będziemy wychodzić z kryzysu - dodał.

Polskie Radio Program 1, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej